Ta dieta naprawdę odmładza mózg. Spróbuj, a sam to odczujesz

O tym, że odpowiednio zbilansowana i dopasowana dieta może zdziałać cuda, specjaliści od żywienia oraz lekarze mówią od dawna. Najnowsze badania potwierdzają, że dieta śródziemnomorska spowalnia starzenie się mózgu, a może go nawet “odmładzać”.
Ta dieta naprawdę odmładza mózg. Spróbuj, a sam to odczujesz

Dieta śródziemnomorska jest uważana za najzdrowszą na świecie. Jest bardzo urozmaicona i mało restrykcyjna, więc nikomu nie powinna sprawiać trudności w stosowaniu. Nie jest typową dietą odchudzającą, natomiast stosując się do jej zaleceń można zgubić zbędne kilogramy. Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się dużą zawartością warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, orzechów i oliwy z oliwek.

Według międzynarodowego zespołu naukowców kierowanego przez prof. Iris Shai z Uniwersytetu Ben Guriona, dieta śródziemnomorska wydaje się spowalniać oznaki starzenia się mózgu. Szczegóły opisano w czasopiśmie eLife.

Czytaj też: Dieta ketogeniczna niedobra dla ciebie i środowiska. Lepiej przejść na weganizm

Dr Gidon Levakov z Uniwersytetu Ben Guriona mówi:

Nasze badanie podkreśla znaczenie zdrowego stylu życia, w tym niższego spożycia przetworzonej żywności, słodyczy i napojów, w utrzymaniu zdrowia mózgu.

Dieta śródziemnomorska dobra również dla mózgu

Otyłość wiąże się z przyspieszonym starzeniem się mózgu – proces ten można uchwycić, obliczając tzw. wiek mózgu danej osoby, który jest niezależny od wieku chronologicznego. Takie podejście pomaga również sprawdzić, jak pewne czynniki, np. styl życia, mogą wpływać na starzenie się mózgu w stosunkowo krótkich skalach czasowych. Nowe badanie potwierdza, że poprawa diety może być jedną z najprostszych opcji poprawy kondycji ciała, niezależnie od lat.

Dieta śródziemnomorska dobra dla mózgu /Fot. Pixabay

Naukowcy przebadali mózgi 102 osób, które spełniały kryteria otyłości. Skany wykonano na początku i na końcu 18-miesięcznego programu, kiedy też przeprowadzono dodatkowe testy i pomiary, aby uchwycić różne procesy biologiczne, na które wpływa otyłość (np. stłuszczenie wątroby). Uczestnicy stosowali jedną z trzech diet: dietę śródziemnomorską z dużą ilością orzechów, ryb i kurczaka (bez czerwonego mięsa); dietę śródziemnomorską z kilkoma dodatkami, takimi jak zielona herbata; lub dietę opartą na zdrowych wytycznych żywieniowych.

Średnio osoby biorące udział w badaniu straciły około 2,3 kilograma. Wyniki ujawniły, że zmniejszenie masy ciała o 1 proc. doprowadziło do tego, że wiek mózgu uczestników był prawie 9 miesięcy młodszy niż oczekiwany wiek mózgu po 18 miesiącach. To osłabienie starzenia było związane ze zmianami innych parametrów biologicznych, takich jak zmniejszenie ilości tłuszczu w wątrobie i enzymów wątrobowych. Wcześniej wykazano, że wzrost tłuszczu w wątrobie i produkcja określonych enzymów wątrobowych negatywnie wpływają na zdrowie mózgu w kontekście choroby Alzheimera.

Czytaj też: Mięsożerni czy wegetarianie? W końcu wiemy, jaka była dieta człowieka w ciągu 2 mln lat!

To, czy zmiany w starzeniu mózgu faktycznie przekładają się na poprawę funkcji tego narządu, wciąż pozostaje sprawą otwartą. Mózg jest złożoną siecią elastycznych połączeń, które potrafimy mapować coraz lepiej, ale o wielu z nich wciąż wiemy niewiele. Niedawne badania potwierdziły, że dieta śródziemnomorska ma pozytywny wpływ na pamięć u osób starszych.