Na samej górze listy znajduje się sól. To praktycznie królowa negatywnego odżywiania się i odpowiedzialna jest za skracanie największej liczby żyć według The Global Burden of Disease Study (Studium globalnego obciążenia chorobami). Dokument jest jednym z najbardziej miarodajnych i szerokich opracowań przyczyn zgonów ludzi na całym świecie. Autorzy zwracają uwagę, że tekst ten nie dotyczy otyłości, a nieodpowiednich diet, które prowadzą do uszkodzeń serca oraz powstawania nowotworów. 

Oto najbardziej niebezpieczne dietetyczne nawyki:

  • za dużo soli – 3 miliony zgonów
  • za mało produktów pełnoziarnistych – 3 miliony zgonów
  • za mało owoców – 2 miliony zgonów

Pozostało czynniki to między innymi za mało orzechów, nasion, warzyw oraz kwasów tłuszczowych omega-3. 

- Dowodzimy, że dieta jest jednym z dominujących czynników wpływających na zdrowie na świecie – mówi profesor Christopher Murray z Uniwersytetu w Waszyngtonie.

Jak to „dieta zabija”?

Od 10 do 11 milionów ludzie umiera każdego roku z powodu chorób serca, a wszystkie te zgony związane są z nieodpowiednią dietą. Głównym czynnikiem jest tu nadmiar soli który powoduje wzrost ciśnienia i zwiększa ryzyko zawałów i wylewów. 

Oprócz tego sól wpływa na krwinki i samo serce (jako narząd), przyczyniając się do jego osłabienia. Produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa mają odwrotny efekt – pomagają ochronić serce przed zużyciem i zmniejszają ryzyko zachorowań na choroby układu krążenia.

Bardzo duża liczba zgonów związana jest także z cukrzycą typu 2. 

Jak daleko odeszliśmy od idealnej diety?

Nie istnieje kraj, który można wedle raportu wskazać jako idealnie się odżywiający. Oto jak daleko różne części świata są od odpowiedniego żywienia. Kolory odpowiadają ilości zgonów każdego roku na 100 000 mieszkańców.

 


Według wyliczeń naukowców to, czego najczęściej brakowało w dietach ludzi w różnych częściach świata to orzechy i nasiona. 

- Większość ludzi nie postrzega ich jako standardowego jedzenia, poza tym przyczyną jest cena – mówi profesor Nita Forouhi z Uniwersytetu Cambridge, pytana o co, czemu ludzkość nie jada ich częściej.

Zaraz, to mięso i cukier nie są najbardziej niebezpieczne?

To dobre pytanie, bo przecież wszędzie (także i na naszych łamach) można przeczytać o negatywnym wpływie mięsa (przede wszystkim czerwonego) oraz cukru na nasze organizmy. W tyle głowy warto mieć jednak fakt, że w przytaczanym badaniu zestawiono dane z krajów całego świata, także tych najbiedniejszych, gdzie cukier i czerwone mięso wcale nie są tak częstym elementem diety. 

- Owszem, mogą być niebezpieczne, jednak nie są aż tak wielkim problemem jak niewystarczająca ilość orzechów, ziaren, warzyw i owoców w diecie – mówi Murray. 

Z drugiej strony badanie rzeczywiście jasno pokazuje, że na całym świecie pija się zbyt wiele słodzonych napojów.