Dinozaury pod Opolem

Poznali się na górskich szlakach i dalej ruszyli już razem. Maciek i Natalia od pięciu lat zwiedzają i opisują Polskę i Europę, głównie chodząc po górach. Jury Turystycznych Mistrzostw Blogerów wybrało właśnie ich, by opisali województwo opolskie. Zaczęli od cofnięcia się w czasie.
Dinozaury pod Opolem

Są nieustająco w podróży. Kiedyś we dwoje. Teraz, od 2020 roku w nosidełku wędruje z nimi córeczka Tosia. Tytułowa MaNa to skrót od imion Maciek i Natalia. „Poznaliśmy się w schronisku na Błatniej w Beskidzie Śląskim. Tak już się potoczyło, że przez 5 lat wędrujemy razem przez życie, odwiedzając co raz to nowe miejsca”, opowiadają o sobie.

Na blogu manawpodrozy.pl umieszczają emocjonalne i użyteczne wpisy, a nie “suche” fakty. „Staramy się opisywać je poprzez nasze emocje, które odczuwaliśmy, gdy je po raz pierwszy ujrzeliśmy. Wszystko to ma na celu oczywiście zaprosić Was do wyjścia z domu i odkrycia fantastycznych miejsc, które Was otaczają, a jeśli to tylko możliwe, również do podążania naszym śladem”, tłumaczą. I udaje im się, bo w opisywaniu miejsc mają fantazję, a też wybierają je tak, by każdy turysta, początkujący oraz zaawansowany, znalazł coś dla siebie. 

W Turystycznych Mistrzostwach Blogerów przypadło im w udziale opolskie. Zapraszają więc od JuraParku Krasiejów. I tak piszą o wyprawie do krainy dinozaurów: „W JuraPark Krasiejów możemy przenieść się w tak odległe czasy! Umożliwia to nam Tunel Czasu. Jest to 300- metrowe kino 3D, które przemierzamy w jednym z wagoników ciuchci. Siedząc w nim, mamy okazję zagłębić się w temat powstawania życia na Ziemi, a to wszystko za sprawą projekcji 9 – minutowego filmu, dzięki któremu przeniesiemy się w czasie o kilkaset milionów lat wstecz. Realistyczny materiał, który został wykonany pod ścisłym okiem naukowców wywarł na nas ogromne wrażenie i pozwolił przypomnieć sobie fakty, których uczyliśmy się kilkanaście lat temu w szkole. Wszystko w bardzo przystępny, a jednocześnie szczegółowy sposób. Wyjeżdżając z tunelu czasu, wkraczamy w erę mezozoiczną…” i tu zaczyna się opowieść zarówno o samym parku dinozaurów jak i o dinozaurach i epokach geologicznych w dziejach ziemi. 

Samo miejsce opisane przez blogerów jest ciekawe. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu była tu kopalnia odkrywkowa, w której wydobywano ił. Obok funkcjonowała cegielnia produkująca z niego cegły i dachówki. „Pracownicy tych zakładów pewnie nigdy, by nie pomyśleli że dzięki ich pracy zostaną odkryte skamieliny…. dinozaurów. A zaczęło się od pewnego ucznia tutejszej szkoły, który na terenie kopalni znalazł niezwykłe kamienie…. Długo szukał odpowiedzi na pytanie, czym jest jego odkrycie, aż w końcu okazało się, że to skamieniałości pewnego zwierzęcia…. Prowadzone na terenie pokopalnianym prace paleontologiczne w latach 90. XX wieku potwierdziły, że znajdują się tutaj ogromne ilości skamieniałości gadów i płazów, które pochodzą z okresu triasu, czyli sprzed ok. 230 milionów lat!”, snują swoją opowieść Maciek i Natalia. Na zdjęciach widzimy nie tylko rekonstrukcje dinozaurów, ale także zachwyconą gadami córeczkę Tosię.

Dziś Krasiejów jest jednym z największych paleontologicznych ośrodków badawczych na całym świecie. Świetny stan odnajdowanych tutaj okazów, a także ich wysoka różnorodność sprawiają, że zjeżdżają tutaj najsłynniejsi paleontolodzy na świecie! Dzięki blogerom możemy odkryć park i zaplanować wyjazd. Jak na razie nie zanosi się na międzynarodowe podróże. Szczególnie teraz mamy świetną okazję by odkrywać Polskę. A, jak się okazuje, wiele pozostało do zobaczenia. Wpisy Maćka i Natalii czytajcie o oglądajcie na stronie mistrzostwablogerow.polska.travel/ oraz na ich blogu manawpodrozy.pl