Dlaczego kobiety wolą zabawnych mężczyzn?

Od dawna wiadomo, że poczucie humoru jest silnym afrodyzjakiem, potwierdza to też nowe badanie opublikowane w Social Neuroscience: mózg kobiety bardziej niż mózg męski reaguje na humor!

Naukowcy amerykańscy z Stanford School of Medicine przeprowadzili doświadczenie na 22 uczestnikach w wieku od 6 do 13 lat, obojga płci. Badanym pokazywano filmy mniej lub bardziej zabawne, a następnie podzielono ich na trzy grupy.

Pierwsza grupa oglądała filmy wideo typu gagi, ze zwierzętami i upadkami. Druga oglądała sekwencje „pozytywne”. Trzecia grupa oglądała filmy „neutralne”, takie jak dokumenty o zwierzętach.

W trakcie oglądania, badacze obserwowali aktywność mózgową uczestników. Po obejrzeniu, zapytali ich o opinię na temat tego, co widzieli, i czy ich to rozśmieszyło.

Po analizie danych naukowcy wyciągnęli następujące wnioski: mózgi dziewczynek uczestniczących w badaniu, a przede wszystkim „mózg emocjonalny”, powiązany z nagrodą, wykazywał większą aktywność w momencie oglądania zabawnych filmów. Mózgi chłopców bardziej reagowały na filmy „pozytywne”.  

Dziewczęta więc miały większą przyjemność z oglądania zabawnych filmów.

Autorzy badania piszą w komunikacie: – Nasze dane pokazują po raz pierwszy, że istnieje różnica między płciami w percepcji humoru, a ta różnica pojawia się już u małych dzieci. Ponieważ kobiecy mózg reaguje żywiej i dostarcza więcej emocji, kobiety większą wagę przywiązują do poczucia humoru niż mężczyźni.

Badacze sugerują, że fakt, czy kobieta docenia czy nie humor danego mężczyzny, odgrywa wielką rolę w sukcesie uwodzenia.

A odwrotnie, jak to jest, czy mężczyźni też wolą zabawne kobiety, czy może wolą te poważniejsze? Pytanie na tę chwilę pozostaje bez odpowiedzi.

(Źródło: www.biomedical.pl/)