Dlaczego koty lubią pudełka? Naukowcy już to wiedzą

To, dlaczego koty lubią chować się we wszelkiego rodzaju torbach, skrzynkach czy pudłach od dawna było tajemnicą. Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie poznali odpowiedź na to pytanie.
Dlaczego koty lubią pudełka? Naukowcy już to wiedzą

Holenderscy badacze badali stres u kotów, które przybyły do schroniska dla zwierząt. Wykorzystywano do tego celu specjalny test, który robiono zwierzętom codziennie przez dwa tygodnie. Część zwierząt miała do dyspozycji pudełka, pozostała część – nie. Porównanie wyników testów pokazało, że pudełka (czy innego rodzaju schronienia) pomagają zwierzętom neutralizować stres związany z pobytem w schronisku.

Okazuje się, że koty czują się bezpieczniej, jeśli mogą się schować. Obserwacje naukowców pokazały, że koty, które mogły schować się do pudełka były znacznie mniej zestresowane niż te z drugiej grupy. 

Właściciele kotów doskonale wiedzą, że koty uwielbiają chować się w różnego rodzaju miejscach, nie tylko w kartonach. Chętnie wykorzystują do tego torby, szafy, półki czy donice, a nawet umywalki. Wcześniejsze badania pokazały, że zwinięcie się w kłębek w takim ciasnym zakątku pozwala kotom się ogrzać i utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. 

Oto jeden z licznych dowodów na uspokajające działanie pudełek:

Chowanie się i zwijanie w kłębek nie jest zresztą cechą wyłącznie domowych kotów. Z przyjemnością robią to także większe koty, czyli lwy i tygrysy w ogrodach zoologicznych.

CZYTAJ TEŻ: