“Pozwól innym mówić o sobie”. 15 trików naukowych na to, żeby ludzie nas lubili

Naukowcy już wiedzą, co decyduje o tym, że niektórych darzymy większą sympatią.
przyjaciele, przyjaźń, ludzie
przyjaciele, przyjaźń, ludzie

„Nie wiem dlaczego tak go lubię”, „uwielbiam przebywać w jej towarzystwie”, „kiedy z nią jestem, bardziej lubię siebie”. Znacie ten stan? Może chodzi o jego koszarowe poczucie humoru, może wewnętrzny spokój, który ze sobą niesie.

Naukowcy od lat próbują odkryć tajemniczą siłę przyciągania, a my postanowiliśmy sprawdzić, jaki jest ich obecny stan wiedzy. Poniżej przedstawiamy niektóre z najbardziej intrygujących odkryć. Można je czytać jako instrukcję obsługi relacji międzyludzkich.

1. Odzwierciedlaj

…czyli naśladuj. Nikogo nie lubimy tak bardzo, jak kogoś, w kim możemy się przejrzeć. Polega to na dostrajaniu się do drugiej osoby, subtelnym naśladowaniu jej tonu głosu czy postawy, powtarzaniu gestów i mimiki.

Zjawisko „mirroringu” związane jest z neuronami lustrzanymi. W 1999 roku naukowcy z New York University opisali je jako „efekt kameleona”. Przeprowadzili badania wśród 72 mężczyzn i kobiet, którzy mieli wykonać określone zadanie w parze. Pod koniec interakcji badacze zapytali uczestników, jak bardzo polubili swoich partnerów. Jak się okazało uczestnicy lubili tych, którzy ich naśladowali.

Odzwierciedlanie daje poczucie bycia zauważonym, wysłuchanym, zrozumianym, przyjętym. Po prostu ważnym. A czy istnieje inna tak paląca potrzeba?

2. Spędzaj więcej czasu wokół ludzi, z którymi chcesz się zaprzyjaźnić

Zgodnie z efektem czystej ekspozycji, lubimy to, z czym częściej mamy do czynienia. Psychologowie z Uniwersytetu w Pittsburghu przeprowadzili eksperyment wśród studentów. Na zajęcia zaprosili kobiety spoza uczelni, które miały udawać studentki. Każda kobieta pojawiała się na wykładach z inną częstotliwością. Kiedy eksperymentatorzy pokazywali studentom zdjęcia kobiet, mężczyźni okazywali większą sympatię tym kobietom, które widywali częściej (mimo że nawet z nimi nie rozmawiali).

3. Nie obgaduj, chwal

Czy wiesz, że przymiotniki, których używasz do opisywania innych, twoi rozmówcy będą kojarzyć z tobą? Zjawisko to nazywane jest spontanicznym przeniesieniem cech. Badania opublikowane w Journal of Personality and Social Psychology wykazały, że efekt ten wystąpił nawet wówczas, gdy ludzie mieli świadomość, że pewne cechy nie opisują osób, o których mówią.

Jeśli określisz kogoś mianem „autentycznego i życzliwego”, ludzie automatycznie przeniosą te cechy na ciebie. Odwrotna sytuacja również ma miejsce: kiedy obgadujesz, rozmówcy zaczynają kojarzyć z tobą negatywne cechy. Jak mówi przysłowie: kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie.

4. Bądź pozytywny

Owszem, niektórzy są bardziej podatni na nastroje innych, ale wszyscy ulegamy postawom naszych rozmówców. Można zarazić się odwagą, życzliwością, przygnębieniem. Naukowcy z Uniwersytetu Ohio i Uniwersytetu Hawajskiego uważają, że to nieświadomie przejmowanie uczuć innych ma związek ze wspomnianym już zjawiskiem odzwierciedlania. W sposób naturalny naśladujemy gesty i mimikę innych, co z kolei sprawia, że odczuwamy coś podobnego do nich. Jeśli chcesz sprawić, by poczuli się dobrze w twoim towarzystwie, staraj się wyrażać pozytywne emocje i…

5. Uśmiechaj się

Naukowcy ze Stanford University i University of Duisburg-Essen odkryli, że uczniowie, którzy kontaktowali się ze sobą przez komunikator, czuli większą sympatię do osób, których awatary były bardziej uśmiechnięte. Dodatkowo inne badania sugerują, że jeśli uśmiechniesz się do osoby, którą spotykasz po raz pierwszy, jest większa szansa, że zostaniesz zapamiętany. Naprawdę arto się uśmiechnąć!

6. Bądź życzliwy i wiarygodny

Psycholodzy z Princeton University opracowali teorię zwaną „strukturą treści stereotypu”, zgodnie z którą, ludzie poczas pierwszego spotkania oceniają się nawzajem w dwóch podstawowych wymiarach: są to wzbudzanie zaufania i szacunku (ciepło i kompetencja). Jeśli potrafisz zaprezentować się jako osoba ciepła (przyjazna, życzliwa, ale niekoniecznie kompetentna), ludzie będą czuli, że mogą ci zaufać. Jeśli wydasz im się kompetentny – np. ze względu na wysoki status ekonomiczny lub edukacyjny – będą skłonni cię szanować. Jak to połączyć? Zdaniem Amy Cuddy, psycholog z Harvard University, ważne jest, aby najpierw pokazać się jako osoba ciepła, a dopiero potem kompetentna (zwłaszcza w sytuacji biznesowej). Dlaczego? Z ewolucyjnego punktu widzenia dla naszego przetrwania ważniejsza była informacja, że danej osobie możemy zaufać.

 

7. Od czasu do czasu pokazuj swoje słabsze strony

Nikt nie lubi perfekcjonistów. Zgodnie z efektem pratfall, zyskasz więcej sympatii jeśli od czasu do czasu przyznasz się do drobnego błędu (pod warunkiem, że otoczenie odbiera cię jako osobę kompetentną). Elliot Aronson z University of Texas odkrył to zjawisko, gdy badał, jak niewielkie błędy wpływają na atrakcyjność. Zauważył, że osoby, które dobrze poradziły sobie z quizem, ale pod koniec badania rozlewały kawę, były oceniane przez otoczenie jako atrakcyjniejsze w porównaniu z tymi, którzy uzyskiwali wysokie wyniki w quizie i nie rozlewali kawy lub tymi, którzy nie radzili sobie z quizem.

8. Podkreślaj to, co wspólne

Zauważaj, co łączy cię z rozmówcą, nie co dzieli. Podobieństwo wartości sprawia, że ludzie wydają się sobie bliżsi. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z University of Virginia i Washington University w St. Louis wśród rekrutów sił powietrznych wykazały, że badani lubili się bardziej, gdy mieli podobne… wady niż kiedy mieli podobne zalety.

9. Wykorzystaj moc dotyku

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z University of Mississippi i Rhodes College wykazał, że kelnerki, które krótko dotykały dłoni lub ramion klientów dostawały wyższe napiwki. Chodzi o dotyk podprogowy – delikatne, ledwo zauważalne, społecznie akceptowane muśnięcia.

 

10. Tak postrzegaj drugą osobę, jak chciałaby być widziana

Lubimy ludzi, którzy dostrzegają w nas to, co sami chcielibyśmy w sobie widzieć. Ten fenomen nosi nazwę teorii autoweryfikacji. Polega on na dążeniu do zgodności pomiędzy przekonaniami o własnej osobie, a nowymi informacjami na swój temat. Badania sugerują, że kiedy opinie innych na nasz temat są zbieżne z naszymi, relacje te układają się płynniej. Czujemy się wówczas rozumiani, co jest ważnym elementem budowania emocjonalnej bliskości.

11. Zdradź im sekret

Udzielając innym kredytu zaufania, sprawiasz, że czują się bliżej ciebie i zwiększasz prawdopodobieństwo, że będą skłonni odwdzięczyć ci się tym samym w przyszłości.

12. Pokaż, że jesteś w stanie zachować cudze tajemnice dla siebie

Godny zaufania – to jedna z cech którą w pierwszej kolejności wymieniają ankietowani pytani o cechy idealnego przyjaciela. Jak czytamy na stronie PsychologyToday.com, na wiarygodność składają się uczciwości, niezawodności i lojalności.

13. Postaw na poczucie humoru

Ono sprawdza się zawsze. Świadczy o inteligencji i pogodzie ducha. Badanie pokazują, że nawet współuczestnictwo w zabawnym zadaniu (np. zakładanie opaski na oczy w czasie tańca) może sprawić, że druga osoba będzie wydawać się bardziej atrakcyjna.

14. Pozwól innym mówić o sobie

Zdaniem naukowców z Harvardu mówienie o sobie daje taką samą przyjemnością jak jedzenie czy uprawianie seksu. Potwierdzają to badania aktywności mózgu – fMRI. Zatem jeśli pozwolisz swojemu rozmówcy podzielić się opowieścią o jego życiu, zamiast paplać o własnym, prawdopodobnie dasz mu więcej pozytywnych wspomnień z tego spotkania.

15. Bądź nieco bezbronny

Jak twierdzi Jim Taylor z Uniwersytetu w San Francisco, otwartość emocjonalna może być kluczem do zrozumienia, dlaczego dwoje ludzi dogaduje się lub nie. Taka dostępność wiąże się z ryzykiem – może zostać zaakceptowana i odwzajemniona lub odrzucona. To narażenie swoich najczulszych punktów, ale gra jest warta świeczki. Badanie naukowców z Illinois State University i California State University wykazało, że ekspresja i otwartość są jednymi z najbardziej pożądanych cech wśród przyjaciół i partnerów..

 

Źródło: www.sciencealert.com