Bo oczyszcza, bo odmładza. 10 powodów, dlaczego warto się kochać

Seks wzmacnia ciało i psychikę. Właściwie jest dobry na wszystko. Wielu zalet sobie nawet nie uświadamiamy, a wciąż odkrywane są nowe!
Bo oczyszcza, bo odmładza. 10 powodów, dlaczego warto się kochać

1. OCZYSZCZA

Szybszy oddech wentyluje płuca. Szybszy przepływ krwi stymuluje nerki do filtracji toksycznych produktów przemiany materii. Nasieniowody oczyszczają się z substancji mogących przyczynić się do rozwoju raka prostaty (także podczas nocnych polucji). Szacuje się, że uwalnianie nasienia pięć razy  w tygodniu może obniżyć ryzyko tej choroby o 30 proc.

 

2. POPRAWIA KONDYCJĘ

Seks podnosi ciśnienie, zwiększa tempo bicia serca z 70 do 150 uderzeń na minutę, a wysiłek fizyczny uchodzi za najlepszą profilaktykę chorób układu krążenia. Podczas stosunku uruchamiają się też zazwyczaj rzadko pracujące grupy mięśni, np. krocza (tzw. mięśnie Kegla). Z wiekiem zaczynają one wiotczeć, co może doprowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu. Kochając się często, zapobiegamy tej przykrej dolegliwości

 

3. ŁAGODZI BÓL

Podczas stosunku w mózgu wydzielają się endorfiny – substancje, które wprawiają w stan euforii, likwidują napięcie i łagodzą ból (ich stężenie podczas erotycznej kulminacji wzrasta dwukrotnie). Kobiety, które unikają współżycia z powodu bólu głowy albo miesiączki, popełniają błąd – seks może przeciwdziałać migrenom i łagodzić bóle menstruacyjne!

 

4. USZCZĘŚLIWIA

Ludzie mający udane życie seksualne są pogodniejsi, bardziej towarzyscy, zadowoleni, a to przekłada się na udane życie rodzinne i zawodowe. Do takich wniosków doszedł dr Ted McIlvenna, prezes Institute for Advanced Study of Human Sexuality w San Francisco, który przez 25 lat kierował badaniami dotyczącymi życia seksualnego człowieka i jego skutków. I nie tylko dlatego, że endorfiny poprawiają nastrój. Prowadząc udane życie seksualne, czujemy się atrakcyjni, spełnieni, a to podnosi samoocenę i wzmacnia poczucie własnej wartości.

 

5. ODCHUDZA

Stosunek jest sporym wydatkiem energetycznym, przyspiesza przemianę materii. Żywiołowy akt miłosny pozwala spalić dużego hamburgera, czyli od 200 do 500 kcal – w zależności od tego, jak jest długi i intensywny.

 

6. DOTLENIA

W czasie stosunku krew co prawda odpływa do narządów płciowych, ale po wszystkim wraca do szarych komórek w dużej ilości, dotleniona. To według niektórych naukowców, regularne uprawianie seksu czyni ludzi bystrzejszymi – poprawia wydolność umysłową, zdolność zapamiętywania. Podczas seksu organizm produkuje sporo adrenaliny, która stymuluje aktywność intelektualną.

 

7.  UZDRAWIA

Seks stymuluje nadnercza do produkcji hormonów, hamujących stany zapalne i wzmacniających system immunologiczny. Zwiększa się ilość przeciwciał, immunoglobulin A, które chronią śluzówki, a więc układ oddechowy, pokarmowy czy drogi rodne. Podnosi się też poziom leukocytów, zwalczających wirusy i bakterie. Innymi słowy osoby często uprawiające seks rzadziej chorują. Ponieważ układ odpornościowy jest bardziej podatny na pobudzenie wieczorem, warto więc kochać się przed snem, profilaktycznie. Naukowcy z uniwersytetu w Tabriz (Iran) sugerują też, że seks może łagodzić objawy kataru siennego – zwężają się wówczas naczynia krwionośne, co odblokowuje zapchany nos i zmniejsza łzawienie z oczu.

 

8. ODMŁADZA

Aktywność seksualna pobudza całe ciało i spowalnia proces starzenia. W czasie stosunku skóra ujędrnia się i wygładza, jest bowiem lepiej ukrwiona i oczyszczona, dostaje więcej składników odżywczych, co pozytywnie wpływa m.in. na włosy. Dlatego seks pomaga zachować młody wygląd, dodaje energii, wigoru. Częste współżycie podwyższa poziom estrogenów w organizmach kobiet, co wpływa m.in. na gęstość kości, zmniejszając ryzyko wystąpienia osteoporozy. Ale nie należy przesadzać – seks nie tylko dostarcza energii, ale i ją konsumuje.

9. ŁĄCZY

Seks posiada moc zacieśniania więzi. To efekt wydzielanej w czasie orgazmu oksytocyny – tzw. hormonu czułości, który potęguje uczucie miłości i nasila efekt rozkoszy. Dlatego po stosunku partnerzy czują się ze sobą bardziej związani, rośnie zaufanie między nimi.

 

10. RELAKSUJE

Seks rozładowuje negatywne emocje – złość, napięcie, stres. Zmniejsza frustracje, likwiduje lęki, rozluźnia, uspokaja. Kochajmy się więc, kiedy odczuwamy napięcie, sztywność mięśni czy ból. Zalewa nas serotonina – hormon wywołujący zadowolenie i senność. Szybciej zapadamy w sen, który jest mocny i głęboki.