Dlaczego właściwie „666”? Za szatańską liczbą kryje się zagadka

Matematyczna doskonałość? Kod? Żart autora? Poznaj tajemnicę niesławnej liczby 666.
Dlaczego właściwie „666”? Za szatańską liczbą kryje się zagadka

„666” miała być imieniem biblijnej bestii z siedmioma głowami i dziesięcioma rogami. Jak czytamy w Księdze Objawienia (Apokalipsie św. Jana), w rozdziale 13.:

(18) Tu potrzebna jest mądrość. Kto ma rozum, niech obliczy liczbę bestii; jest to bowiem liczba człowieka. A liczba jego jest sześćset sześćdziesiąt sześć.

Od przeszło 2000 lat uczeni zastanawiają się, czy to tylko przypadkowa liczba czy coś więcej? Jak podaje portal sciencealert.com „666” nie ma szczególnych  właściwości matematycznych, które tłumaczyłyby jej niezwykłość.  Odpowiedzią jest raczej szczególna właściwość greki  i hebrajskiego – języków,  w których oryginalnie zostało zapisana Pismo Święte.

Każdej literze w alfabetach greckim i hebrajskim przypisana jest odpowiednia liczba: alfa = 1, beta = 2, gamma = 3 itd. Większe liczby (podobnie jak w przypadku cyfr rzymskich) tworzy się poprzez specjalną kombinację liter. To oznacza, że każde słowo może mieć również wartość liczbową, a każda kombinacja cyfr – literowy odpowiednik.

Idąc tym tropem „666” może być używane jako kod. Tym bardziej, że przytoczony fragment Biblii: „Kto ma rozum, niech obliczy liczbę bestii” brzmi jak zachęta. Tak jakby autor próbował powiedzieć “Mam dla ciebie zagadkę, oszacuj liczbę”.

Co więc znaczy liczba 666, jeśli przetłumaczymy ją za pomocą alfabetu?

Przede wszystkim w oryginalnym tekście samo  „666” zostało zapisane w języku hebrajskim, w którym związek między liczbami a cyframi jest jeszcze większy niż w grece (pisarz ewidentnie próbował nam coś powiedzieć, ale prawdopodobnie próbował uniknąć cenzury!). 

Następnie spójrzmy na kontekst – stosunki polityczne na arenie międzynarodowej w czasach, gdy powstawał przytoczony fragment Apokalipsy, były – delikatnie mówiąc – napięte. Ówczesne Imperium Rzymskie, a zwłaszcza jego przywódca Nerona Cezar były synonimem wszelkiego zła. Wielu badaczy odnajduje w Biblii te polityczne nawiązania, podkreślając że jest to tekst historyczny, który nie został napisany w próżni, ale jest owocem swoich czasów.

Nic więc dziwnego, że jedną z poważniejszych hipotez znajdujących potwierdzenie w gematrii (systemie numerologii opierającym się na języku i alfabecie hebrajskim) – 666 to zaszyfrowane hasło „Neron Cezar”. Dowody?

„Neron Caesar” zapisany po hebrajsku נרון קסר (wym. neron kesar), zawiera spółgłoski NRWN QSR. Jak wynika z gematrii suma liczb odpowiadających kolejnym literom w słowie NRWN QSR wynosi właśnie 666.

Nikt nie narażałby się imperialnemu prześladowcy, pisząc wprost:”źródłem wszelkiego zła jest Neron Cezar”. Bezpieczniej ubrać to w cyfry.

Przekonani?

Źródło: Science Alert

Więcej:biblia