Ogromny miecz znaleziony na terenie europejskiego miasta. Właściciel broni był prawdziwym gigantem

W czasie prac archeologicznych prowadzonych na terenie szwedzkiego miasta Halmstad udało się odnaleźć imponujących rozmiarów miecz. Znajdował się on w średniowiecznym grobie, w którym umieszczono także szczątki zaskakująco wysokiego mężczyzny.
Ogromny miecz znaleziony na terenie europejskiego miasta. Właściciel broni był prawdziwym gigantem

W czasach współczesnych jego gabaryty zapewne nie robiłyby większego wrażenia, ale z pewnością kilkaset lat temu człowiek o wzroście przekraczającym 190 centymetrów nie był widywany zbyt często. Ze względu na imponujący wzrost, w miejscu pochówku znalazła się też przestrzeń dla wyjątkowo długiego miecza. Mówimy bowiem o orężu mającym ponad 120 centymetrów długości. 

Czytaj też: Krwawa historia Jedwabnego Szlaku. Do jej opowiedzenia naukowcy wykorzystali ogień

O tym niezwykle ciekawym znalezisku archeolodzy poinformowali tuż przed świętami. Arenę ich działań stanowił plac Lilla Torg, gdzie łącznie udało się zidentyfikować aż 49 grobów wywodzących się z czasów średniowiecza. W czasie tej epoki na miejscu znajdował się klasztor, który funkcjonował w okresie od 1494 do 1531 roku. Setki lat później naukowcy przeprowadzili wykopaliska zakończone licznymi odkryciami.

Mówimy w końcu o niemal pięćdziesięciu pochówkach, przy czym szczególne zainteresowanie wzbudził ten poświęcony mężczyźnie wspomnianemu w tytule. W jego grobie umieszczono tylko jeden przedmiot i był nim miecz o długości przekraczającej 120 centymetrów. 

Miecz znaleziony w grobie wyjątkowo wysokiego mężczyzny miał niemal 130 centymetrów długości i był bogato zdobiony

Dzięki analizom poświęconym szkieletowi członkowie zespołu badawczego określili, że mężczyzna miał za życia ponad 190 centymetrów wzrostu. To naprawdę imponujący wynik, a żeby się umocnić w tym przekonaniu warto zwrócić uwagę na to, jak wypadała ówczesna średnia. O ile obecnie przeciętny Europejczyk mierzy około 180 centymetrów wzrostu, tak badania sugerują, iż w okresie średniowiecza można było mówić o wyniku rzędu 170 centymetrów. Zmarły ze Szwecji był więc o ponad 20 centymetrów wyższy od przeciętnego żyjącego ówcześnie mężczyzny. 

Dzięki obrazowaniu rentgenowskiemu miecza badacze doszli do wniosku, iż został on ozdobiony inkrustowaną dekoracją przedstawiającą dwa krzyże. Najprawdopodobniej do ich wykonania użyto metali szlachetnych. Już sama obecność miecza w grobie (nie wspominając o jego bogatym zdobieniu) sugeruje, iż zmarły musiał być kimś wysoko postawionym. Pokrywa się to z informacjami o tym, że miejscowy klasztor był przez kilkadziesiąt lat miejscem, w którym często chowano osoby o szlacheckim pochodzeniu. 

Czytaj też: Starożytny grobowiec robi wrażenie nawet długo po jego zbudowaniu. Kogo w nim pochowano?

Jeśli chodzi o inne aspekty przeprowadzonych w Halmstad wykopalisk, to archeolodzy mogą mówić o wielkim sukcesie. Poza wysokim mężczyzną i jego wyjątkowo długim mieczem oraz niemal pięćdziesięcioma innymi pochówkami, na liście znalezisk badacze wymieniają też pozostałości kuchni klasztornej i kościoła. Pod podłogą nawy udało się zlokalizować trzy groby: jeden należący do giganta z mieczem, podczas gdy w dwóch pozostałych znajdowały się szkielety mężczyzny i kobiety.