Starożytny grobowiec robi wrażenie nawet długo po jego zbudowaniu. Kogo w nim pochowano?

Hamaxitus to starożytne greckie miasto, choć leżące w obecnych granicach Turcji. Pierwsze informacje na jego temat pochodzą z okolic 425 roku p.n.e., lecz naukowcy sugerują, że powstało ono znacznie wcześniej, bo na przełomie VIII i VII wieku p.n.e. Ostatnio archeologom udało się tam dokonać wyjątkowego znaleziska.
Starożytny grobowiec robi wrażenie nawet długo po jego zbudowaniu. Kogo w nim pochowano?

Wiadomo, iż Hamaxitus stało się w pewnym momencie ważnym ośrodkiem religijnym. Nastąpiło to za sprawą postawienia tam sanktuarium znanego jako Apollon Smintheion oraz świątyni Apollona Smintheusa, którą zbudowano około 150 roku p.n.e. I to właśnie w okolicach sanktuarium archeolodzy odnaleźli sporych rozmiarów grobowiec.

Czytaj też: Krwawa historia Jedwabnego Szlaku. Do jej opowiedzenia naukowcy wykorzystali ogień

Za ustaleniami w tej sprawie stoją przedstawiciele Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi. Jak przekonują, chodzi o obiekt mający około 2000 lat. Pochodzi on z okresu rzymskiego, a wewnątrz znajdują się szczątki ponad dziesięciu osób. Część kości należy do dzieci, podczas gdy pozostałe – do dorosłych. 

Starożytny grobowiec znaleziony przez archeologów z Turcji zawiera szczątki ponad dziesięciu osób – zarówno dorosłych, jak i dzieci

Uczestnicy ekspedycji mają też pewien pomysł na temat okoliczności, w jakich powstał ten niezwykły grobowiec. Ich zdaniem odbyło się to na zlecenie wysoko postawionego przedstawiciela rzymskiej elity. Z tego względu prowadzone badania dostarczyły cennych informacji na temat rzymskich pochówków w Hamaxitus. Można się spodziewać, iż to dopiero początek rewelacji i w toku dalszych analiz uda się wyciągnąć jeszcze więcej wniosków.

Czytaj też: Tajemnicze tunele znalezione przez archeologów. Zagadkowe struktury mają tysiące lat 

W ramach kolejnych wysiłków członkowie zespołu badawczego chcieli określić, jak wyglądały granice obszaru sakralnego. Istotnym krokiem w tym kierunku było przebadanie pozostałości dwóch grobowców znajdujących się w pobliżu ruin fundamentów innych budowli. Biorąc pod uwagę przedmioty znalezione w jednym z tamtejszych pomieszczeń, prawdopodobnie będącego częścią dawnego grobowca, archeolodzy przeprowadzili datowanie. To właśnie ono zasugerowało, że najprawdopodobniej chodzi o obiekty pochodzące z okolic I wieku.