DNA – Encyklopedia Życia

Podczas drugich Warsztatów Naukowych „DNA – Encyklopedia Życia” na początku kwietnia będzie można pobawić się prawdziwym DNA pod okiem sław biotechnologii.

Szkoła Festiwalu Nauki, Fundacja BioEdukacji, Polska Federacja Biotechnologii, Koło Naukowe Biotechnologów „KNBiotech” z SGGW oraz Akademickie Stowarzyszenie Studentów Biotechnologii zapraszają na drugie Warsztaty Naukowe „DNA – Encyklopedia Życia”.
Ruszyła już nowa strona internetowa tegorocznej edycji Warsztatów – http://dna.sggw.pl. Znajdziecie na niej informacje dotyczące programu i aktualności ze wszystkich miast biorących udział w imprezie, a jest ich w tym roku aż sześć. Impreza odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia br. równolegle w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu i Lublinie. Patronat Honorowy nad Warsztatami sprawują Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz Prezes Polskiej Federacji Biotechnologii prof. Tomasz Twardowski.
W Warszawie wydarzenie odbędzie się w sprawdzonej już dwa lata temu formule – będą otwarte wykłady popularyzatorskie czołowych naukowców oraz mnóstwo zajęć praktycznych w udostępnionych na tę okazję nowoczesnych laboratoriach SGGW. Wśród nowości w tym roku będą między innymi doświadczenia z enzymami – będziecie mogli sami przekonać się jak powstają soki owocowe albo jak działają enzymy trawienne. Będzie również ekspozycja pokazująca praktyczne wykorzystanie GFP (fluoryzującego na zielono białka), czyli „bohatera” ostatniej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. Ponownie będzie można również wykonać naszyjnik z własnym DNA oraz zapoznać się z podstawowymi technikami wykorzystywanymi przez biotechnologów, jak elektroforeza DNA i białek czy PCR. Liczne atrakcje przewidujemy również dla najmłodszych. Budowanie modeli DNA z klocków, składanie „genetycznego origami” czy układanie puzzli DNA to tylko niektóre z zajęć, które z pewnością wciągną ciekawych świata kilkulatków.
Wykłady w Warszawie mają w tym roku wspólny temat przewodni „Historia biotechnologii – od starożytności do XXI wieku”. 11 wystąpień zaproszonych specjalistów będzie dotyczyć kolejnych najistotniejszych odkryć w genetyce i biologii molekularnej. Wykład inauguracyjny 3. kwietnia w SGGW wygłosi prof. Magdalena Fikus – współtwórczyni warszawskiego Festiwalu Nauki. Wśród zaproszonych gości są również między innymi znani genetycy prof. Ewa Bartnik i prof. Piotr Stępień oraz dyrektor do spraw rozwoju firmy Bioton S.A. – dr Piotr Górecki.
Równie ciekawie Warsztaty zapowiadają się w innych miastach. Lublin w dniach 3. i 4. kwietnia przygotowuje między innymi debatę dotyczącą metody zapłodnienia in vitro, liczne wykłady i pokazy. Tam w organizację Warsztatów zaangażowały się aż cztery lubelskie uczelnie. Z kolei we Wrocławiu organizatorzy urządzają w sobotę 4. kwietnia biotechnologiczny piknik naukowy na Wrocławskim Rynku. Będzie tam można zwiedzić stanowiska prezentujące różne oblicza biotechnologii oraz wysłuchać krótkich prelekcji. Koordynatorzy Warsztatów w Poznaniu zapraszają natomiast do Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk na prezentacje zastosowań biotechnologii oraz na zwiedzanie Wielkopolskiego Centrum Onkologii.
Szczegółów dotyczących programu w każdym mieście ciągle przybywa, zatem zachęcamy do częstego odwiedzania strony Warsztatów, żeby być na bieżąco z najnowszymi informacjami.

h.k.