Do czego potrzebne są modyfikowane cząsteczki RNA? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:20 i 14:40 porozmawiamy o nowych terapiach i szczepionkach, w których wykorzystywane są cząsteczki RNA.

Fizyka kojarzy nam się najczęściej z mechaniką, czarnymi dziurami czy kwantami. Jednak jej gałąź zwana biofizyką zajmuje się też m.in. tym, co dzieje się w naszych organizmach. Narzędzia fizyczne pozwalają wyjaśnić, dlaczego w komórkach zachodzą procesy biochemiczne, od których zależy nasze życie i zdrowie.

W jaki sposób biofizyka pomaga w modyfikowaniu cząsteczek RNA? I w jakich dziedzinach medycyny takie cząsteczki znajdują zastosowanie? O tym opowie moja rozmówczyni w studiu TOK FM – dr Joanna Kowalska, adiunkt w Zakładzie Biofizyki Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Kowalska opowie o zagadnieniu modyfikowania cząsteczek RNA podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Fizyków Polskich. “Focus” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. W kolejnym, listopadowym wydaniu magazynu przeczytacie wywiad z prof. Andrzejem Wysmołkiem, jednym z organizatorów jubileuszowego zjazdu.

Przy okazji polecam archiwalne audycje o akceleratorach i detektorach, rywalizacji fizyków, szczepionkach, badaniach nad proteazami, wykrywaniu wirusów oraz wykorzystaniu komórek i algorytmów w onkologii.

Nowego odcinka „Człowieka 2.0” możecie posłuchać 10 października o godz. 14:20 (pierwsza część) i o godz. 14:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!