Do kogo należy kosmos? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 14:40 i 15:40 porozmawiamy o eksploracji kosmosu.

Wysłanie pierwszych ludzi na orbitę Ziemi i na Księżyc było ogromnym i bardzo kosztownym przedsięwzięciem. Budżet NASA w czasach programu Apollo stanowił nawet 4 proc. budżetu federalnego USA. Dziś to zaledwie ułamek procenta, więc i rozmach misji kosmicznych jest znacznie mniejszy.

To się jednak ma wkrótce zmienić. Coraz częściej słyszymy o powrocie ludzi na Księżyc, załogowych misjach na Marsa i asteroidy. Poza agencjami rządowymi w kosmos coraz częściej zaczynają wybierać się prywatne koncerny. Znaczenia nabiera więc pytanie, do kogo należy kosmos dziś i czy w przyszłości zwykli obywatele i niewielkie firmy też będą mieć wpływ na eksplorację przestrzeni pozaziemskiej? O tym opowiedzą moi goście w studiu TOK FM: Maciej Cegłowski, astronom z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Rafał Kosewski, kurator Festiwalu Przemiany 2017.

Przy okazji polecam audycje archiwalne o polskim sektorze kosmicznym, człowieku w kosmosie, kosmicznych technologiach ochrony wody oraz Festiwal Przemiany (od 14 do 17 września w Warszawie).

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 29 lipca o godz. 14:40 (pierwsza część) i 15:40 (druga część) na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!