Doustna insulina coraz bliżej. Testy ruszają w przyszłym roku

Doustna insulina oparta na nanotechnologii może zastąpić uciążliwe zastrzyki w leczeniu cukrzycy i zaoferować 75 milionom ludzi na świecie bezigłową alternatywę w kontroli swojej choroby. Badania kliniczne z udziałem ludzi zaplanowano na 2025 rok.
Doustna nanoinsulina – testy już w przyszłym roku /Fot. University of Sydney

Doustna nanoinsulina – testy już w przyszłym roku /Fot. University of Sydney

Szacuje się, że na cukrzycę chorują 422 mln ludzi na całym świecie, a około 75 mln z nich codziennie wstrzykuje sobie insulinę. Każdego roku ok. 1,5 mln zgonów jest bezpośrednio przypisywanych cukrzycy. Wstrzykiwanie insuliny wymaga dużej samokontroli i regularności, a także stanowi ograniczenie dla niektórych osób, które czują się ograniczone społecznie.

Czytaj też: To wywróci życie chorych na cukrzycę do góry nogami. Doustna insulina gotowa do testów

Naukowcy z University of Sydney opracowali doustną insulinę, którą można zażywać jak każdą inną tabletkę. Lek został przetestowany na myszach, szczurach i pawianach, a teraz kolej na badania kliniczne z udziałem ludzi. Szczegóły opisano w czasopiśmie Nature Nanotechnology.

Doustna nanoinsulina zmieni komfort życia diabetyków

Mimo iż insulina została odkryta w 1921 r. i od tego czasu ratuje życie milionom ludzi cierpiącym na cukrzycę, to wciąż jest dostępna tylko w formie zastrzyków. Prace nad doustną insuliną trwają od lat, ale bez namacalnych efektów.

Czytaj też: Cukrzyca w odwrocie! Uszkodzone komórki produkujące insulinę da się naprawić

Nowa insulina doustna została opracowana przez międzynarodowy zespół kierowany przez naukowców z Australii przy użyciu nanomateriału, który jest niewiarygodnie mały, mający mniej więcej 1/10 000 szerokości ludzkiego włosa. Chroni on cząsteczki insuliny przed działaniem kwasu żołądkowego, ale nie tylko. Służy także jako “nanonośnik” insuliny, umożliwiając jej dotarcie do miejsc w organizmie, w których jest najbardziej potrzebna. Uczeni przekonują, że ich preparat można spożywać w postaci kapsułek, a nawet zanurzyć w kawałku czekolady!

Dr Nicolas Hunt z University of Sydney mówi:

Ogromnym wyzwaniem, przed jakim stanął rozwój insuliny doustnej, jest niski procent insuliny docierającej do krwiobiegu po podaniu doustnym lub w zastrzykach. Aby rozwiązać ten problem, opracowaliśmy nanonośnik, który drastycznie zwiększa wchłanianie naszej nanoinsuliny w jelitach podczas testów na ludzkiej tkance jelitowej.

Przedkliniczne badania na modelach zwierzęcych wykazały, że po spożyciu nanoinsulina była w stanie kontrolować poziom glukozy we krwi bez hipoglikemii i przyrostu masy ciała. Nie odnotowano też żadnej toksyczności. Badania kliniczne z udziałem ludzi rozpoczną się w 2025 r. pod przewodnictwem Endo Axiom Pty Ltd., która jest owocem współpracy prof. Victorii Cogger, prof. Davida Le Couteura i dr Nicolasa Hunta, od ponad 20 lat pracujących nad doustną insuliną.

Nanoinsulina to zupełnie nowy sposób kontroli glikemii /Fot. University of Sydney

Prof. Victoria Cogger wyjaśnia, że choć początkowo stworzenie doustnej insuliny było dla niej wyzwaniem czysto naukowym, w pewnym momencie członek jej rodziny zachorował na cukrzycę typu 1:

Życie jest dziwne i po drodze na moją rodzinę spadła cukrzyca typu 1, a ja naprawdę zaczęłam rozumieć, jak wygląda życie podczas terapii insuliną w zastrzykach. To doświadczenie na wiele sposobów napędzało projekt i stworzyło impuls do poprawy życia wszystkich osób chorych na cukrzycę. Mam nadzieję, że będziemy w stanie zmniejszyć wieloaspektowe obciążenie cukrzycą dzięki łatwo dostępnej insulinie doustnej.

Doustna insulina może pomóc zmniejszyć obciążenia ekonomiczne i zdrowotne, a przede wszystkim poprawić komfort życia pacjentów cierpiących na cukrzycę. Ponieważ nanoinsulina opracowana przez australijskich naukowców sama reaguje na zmiany poziomu glukozy we krwi, zapewnia diabetykowi ochronę przed epizodami hipoglikemii.