Dawniej ten most łączył dwa kraje. Konstrukcję znaleziono tysiące lat po jej powstaniu

Dzięki wysiłkom archeologów działających na terenie fortyfikacji w brytyjskim Chepstow, udało się odnaleźć pozostałości liczącego około 2000 lat miejsca. 
Dawniej ten most łączył dwa kraje. Konstrukcję znaleziono tysiące lat po jej powstaniu

Jak wykazały dotychczasowe ustalenia w tej sprawie, chodzi o most, którego datowanie sięga czasów starożytnych. Swego czasu służył on jako łącznik między dwoma krajami, które powstały dopiero lata później. Chodzi o Anglię i Walię, przy czym wspomniana fortyfikacja nie bez powodu była określana mianem bramy do Walii.

Czytaj też: Zapach wieczności z egipskiego grobu. Archeolodzy znaleźli niezwykłą formułę.

Znalezisko w postaci drewnianej konstrukcji zostało dokonane całkiem przypadkowo, bo w czasie badań poświęconych liczącemu około 950 lat zamkowi na brzegu rzeki Wye. Wydaje się, iż most powstał jeszcze w czasach rzymskich, około 2000 lat temu. Jak wyjaśnia Simon Maddison z Towarzystwa Archeologicznego w Chepstow, uczestnicy poszukiwań natrafili na pionowe belki w basenie pływowym w miejscu przeprawy. Jak na razie nie ma pewności co do datowania tego obiektu, dlatego z udzieleniem ostatecznej odpowiedzi będzie trzeba wstrzymać się do momentu wykonania szczegółowych analiz.

Most ten łączył Walię i Anglię i najwyraźniej był wykorzystywany w takim charakterze przez co najmniej kilka stuleci. Dogodne warunki do prowadzenia poszukiwań wystąpiły, gdy doszło do ekstremalnie silnego odpływu. W takich okolicznościach odsłonięte zostały drewniane elementy konstrukcyjne. Do badań zostały już przesłane próbki, które zostaną przeanalizowane pod kątem dendrochronologicznym oraz poddane datowaniu metodą węgla-14.

Most na rzece Wye łączył Walię i Anglię. Okolice miasta Chepstow od dawna pełniły strategiczną rolę ze względu na kluczowe położenie

Co ciekawe, wykopaliska były prowadzone w iście wymagających warunkach i przypominały nieco wyścig z czasem. Ich uczestnicy mieli bowiem dwie godziny na odkopanie mostu i korzystali w związku z tym ze wsparcia ratowników. Problematyczna była między innymi obecność gęstego i lepkiego błota, w którym zapadali się badacze. W walce z niesprzyjającymi warunkami pomogli przedstawiciele Severn Area Rescue Association.

Obecnie Chepstow liczy nieco ponad 10 tysięcy mieszkańców. Jego rola nie jest może równie istotna, jak przed wiekami, ponieważ pierwsze fortyfikacje powstawały tam już w czasach prehistorycznych. Wspomniany zamek powstał w XII wieku, natomiast rozwój miejscowości nastąpił później, w XIV-XV wieku. W 1524 roku nadano jej prawa miejskie, a jeszcze do całkiem niedawna, bo do XIX wieku, na miejscu funkcjonował port.

Czytaj też: Kolczyk w nosie? Majowie nosili je w iście brutalnej wersji 

Twierdza w Chepstow powstała z kolei w 1069 roku i pełniła rolę bazy wypadowej w kontekście podboju Walii przez Normanów. Fortyfikację powiększono w latach siedemdziesiątych XII wieku, dodając między innymi mur obronny otaczający miasto oraz siedem okrągłych wież i bramę prowadzącą do miasta. Mur zachował się do czasów współczesnych w nienaruszonym stanie.