Drewniany plastik

Ograniczenie dominacji ropy naftowej w dziedzinie tworzyw sztucznych staje się rzeczywistością. Naukowcy z Fraunhofer-Instituts für Chemische Technologie ICT w Pfinztalu opracowali bioplastik, którego produkcja może się obyć bez tego surowca.

Naukowcy informują, że nowy plastik sprawdza się szczególnie w produkcji zabawek – jest trwały, wytrzymały na gryzienie, odporny na wodę, nie posiada w swoim składzie trujących zmiękczaczy i metali ciężkich, które mogą być niebezpieczne dla małych użytkowników. Zaletą bioplastiku ARBOFORM® jest przede wszystkim to, że – składając się w całości z surowca odnawialnego – jest niezależny od rynku ropy naftowej, a przy tym przyjazny dla środowiska naturalnego. Emilia Regina Inone-Kauffmann z ICT wyjaśnia, że przemysł celulozowy rozdziela drewno na trzy części składowe – ligninę, celulozę oraz hemicelulozę. Lignina – jako substancja odpadowa – nie jest jednak wykorzystywana do produkcji papieru. Naukowcy z ICT mieszają ligninę z cienkimi naturalnymi włóknami z drewna, konopi lub lnu oraz z dodatkami naturalnymi takimi jak wosk. W ten sposób powstaje granulat plastiku, który można stopić, a następnie wtłoczyć do formy, nadając tworzywu sztucznemu odpowiedni kształt.

Na rynku dostępne są już części samochodowe wykonane z bioplastiku. Do tej pory jednak materiał ten nie nadawał się do produkcji zabawek, gdyż w celu oddzielenia ligniny od włókien celulozowych wykorzystywano substancje zawierające siarkę. Siarka natomiast cechuje się m.in. niezbyt przyjemnym zapachem, produkty ją zawierające nie mogą być więc używane przez dzieci. 

Naukowcy z Instytutu Frauenhofera zredukowali w nowym bioplastiku około 90% zawartości siarki. Lignina nie zawierająca siarki zazwyczaj jednak rozpuszcza się pod wpływem wody, co nie jest korzystne w przypadku zabawek, które – często wkładane przez dzieci do ust lub zostawiane na deszczu w ogrodzie – nie mogą tak po prostu się rozpuścić. Za pomocą specjalnych dodatków naukowcom udało się jednak zmodyfikować bioplastik, żeby był on odporny na działanie wody czy śliny. Inone-Kauffmann podkreśla również, że wynaleziony ekologiczny plastik można powtórnie przetworzyć – badaczom udało się dokonać tego aż dziesięć razy. JSL

źródło: www.fraunhofer.de