Drewniany wieżowiec

W norweskim mieście Kirkenes zostanie wzniesiony monumentalny, kilkunastopiętrowy wieżowiec z drewna – największy ze wszystkich budynków, jakie do tej pory zbudowano z tego materiału. Będzie on symbolem roli, jaką odgrywa Daleka Północ w polityce Norwegii.

Dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów i zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań ekologicznych we wszystkich elementach budowy drewniany wieżowiec będzie spełniał najwyższe standardy ekologiczne. Inicjatorem projektu jest Norweski Sekretariat Barentsa, a budynek, który zostanie wzniesiony w centrum Kirkenes, w odległości 8 km od granicy z Rosją, otrzyma nazwę Barents-House.

Nie wiadomo na razie, na kiedy zaplanowane jest ukończenie budowy oraz jak wysoki będzie drewniany rekordzista. Prawdopodobnie jednak będzie on miał 16-17 pięter. W nowym budynku znajdzie się miejsce pod bibliotekę, teatr, studio artystyczne, pracownie badawcze, a także powierzchnie biurowe. Oprócz tego Barents-House stanie się atrakcją turystyczną, przyciągającą do tego odległego miasta rzesze turystów z różnych krajów świata. Zaplanowane jest również centrum wiedzy o Dalekiej Północy i o stosunkach norwesko-rosyjskich.

Projektem zajmie się firma architektoniczna Reilulf Ramstad Architects z Oslo. W informacji prasowej Norweskiego Sekretariatu Barentsa można przeczytać, że Barents-House ma na celu materializację wyobrażenia dotyczącego roli Dalekiej Północy, a także odzwierciedlenie znaczenia pozytywnych przemian w tej części Europy. JSL

źródło: www.barents.no