Drzemka w ciągu dnia? Można, ale jest jeden konkretny warunek

Statystycznie nawet co trzeci dorosły na świecie ucina sobie drzemkę w trakcie dnia. Przez lata panowało przekonanie, że taka krótka regeneracja jest korzystna dla zdrowia, ale nowe badania podważają tę tezę. Drzemka w trakcie dnia może oznaczać większe ryzyko nadciśnienia i udaru mózgu – przynajmniej wśród niektórych osób.
Drzemka w trakcie dnia jest korzystna? Tak, ale nie dla każdego /Fot. Pixabay

Drzemka w trakcie dnia jest korzystna? Tak, ale nie dla każdego /Fot. Pixabay

Chińscy naukowcy wykorzystali informacje z UK Biobank, obszernej biomedycznej bazy danych, która zawiera informacje genetyczne dotyczące stylu życia i zdrowia ponad 500 000 osób. Przebadano osoby w wieku 40-69 lat, mieszkające w Wielkiej Brytanii w latach 2006-2010. Oddawały one regularne próbki krwi, moczu i śliny. W latach 2006-2019 uczestników czterokrotnie pytano o drzemki w trakcie dnia. Naukowcy wykluczyli z analiz osoby, u których wcześniej zdiagnozowano wysokie ciśnienie krwi lub które miały udar mózgu przed rozpoczęciem badania.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy grupy na podstawie częstotliwości drzemki: nigdy/rzadko, czasami lub często. Wnioski okazały się zaskakujące. Szczegóły opisano w Hypertension.

W odniesieniu do grupy nigdy/rzadko, osoby z grupy drzemiącej często, były o 12% bardziej narażone na rozwój nadciśnienia tętniczego i miały o 24% większe szanse na udar mózgu.

Czytaj też: Popołudniowa drzemka poprawia naszą pamięć i czujność

Dr Samuel Werner z Rowan University School of Osteopathic Medicine w New Jersey mówi:

Ważne jest, aby zauważyć, że większość osób często drzemiących zgłosiła inne warunki lub czynniki stylu życia, które mogą przyczynić się do wysokiego ciśnienia krwi. Od dziesięcioleci wiemy, że palenie przyczynia się do problemów sercowo-naczyniowych, a osoby z nieleczonym bezdechem sennym nie otrzymują wysokiej jakości snu, ponieważ budzą się, często bezwiednie, w ciągu całej nocy.

Czy drzemka w trakcie dnia jest zła?

Z opisanych badań absolutnie nie można wyciągać daleko idących wniosków. Od dawna panuje przekonanie, że krótka drzemka w trakcie (zwłaszcza produktywnego) dnia jest korzystna, bo pozwala na szybką regenerację. Badania wykazały, ze wystarczy zaledwie 15-25 minut, by naładować akumulatory na resztę dnie.

Częste drzemki niekoniecznie prowadzą do nadciśnienia tętniczego lub zwiększonego ryzyka udaru mózgu. Wskazują jednak, że wiele osób drzemiących w trakcie dnia robi to z powodu słabej jakości snu w nocy. Nie da się w ten sposób “nadrobić” czasu właściwego snu.

Czytaj też: Gdy śpisz, twój mózg nasłuchuje. Odróżnia też głosy znane od nieznanych. Być może nawet się uczy przez sen

Dr Andrew M Freeman, kardiolog w National Jewish Health w Denver, wyjaśnia:

Idealnie, ludzie powinni uzyskać siedem godzin nieprzerwanego snu w nocy. Ta ilość zapewnia najwięcej korzyści dla układu sercowo-naczyniowego. Wysokie ciśnienie krwi jest bardzo powszechne na świecie. Nasza szansa na śmierć podwaja się na każde 20 punktów powyżej wartości 120 podczas pomiaru ciśnienia krwi.

Warto zaznaczyć, że w badaniu nie badano długości drzemki ani wpływu tego parametru na wyniki zdrowotne. Większość uczestników badania to osoby w średnim wieku lub starsze, pochodzenia europejskiego, więc nie powinno się wyciągać żadnych wniosków dla całej populacji.