Drzewo genealogiczne: co to jest?

 

Drzewo genealogiczne to grafika przedstawiająca losy rodziny. Najczęściej ma postać drzewa, które rozrasta się z każdym kolejnym członkiem rodziny. Jednak tak naprawdę każda grafika, na której znajdziemy linię przodków lub potomków może być drzewem genealogicznym. Może to być drzewo w dosłownym tego słowa znaczeniu, ale równie dobrze sprawdzi się wykres, lub tablica. Drzewo genealogiczne można skonstruować odręcznie lub skorzystać z programów komputerowych. Samo określenie "drzewo genealogiczne" nawiązuje do biblijnego cytatu:

„I wyrośnie różdżka z pnia Jessego,
wypuści się odrośl z jego korzeni.”

Drzewo Jessego, czyli drzewo nawiązujące do historii Chrystusa to bardzo częsty motyw w sztuce, inspirował się nim sam Wit Stwosz tworząc słynny ołtarz. Ze względu na swoją tradycję i wyjątkową obrazowość stało się protoplastą dzisiejszych drzew genealogicznych.

 

Drzewo genealogiczne: jak je zrobić?

W zależności od tego, co chcemy pokazać, drzewo genealogiczne  konstruujemy według kilku schematów:

  • po mieczu (tworzymy drzewo w oparciu o linię męską, czyli zaczynamy od ojca, dziadka, pradziadka itp.) To zdecydowanie najłatwiejszy sposób i polecany dla wszystkich początkujących
  • po kądzieli (tworzymy drzewo w oparciu o linię żeńską, czyli zaczynamy od matki, babki, prababki itp.) Taki sposób konstrukcji drzewa może nastręczyć nam wiele trudności. Wszystko za sprawą tego, że kobiety, wychodząc za mąż, najczęściej przejmują nazwiska po mężu i nie zawsze możemy odszukać ich nazwisko panieńskie.
  • wzdłuż pnia (tworzymy drzewo według schematu: rodzice, dziadkowie, pradziadkowie itp.) Bardzo ciekawy sposób, jednak wymaga naprawdę dużych nakładów czasu i pracy, ponieważ z każdym kolejnym poziomem drzewa liczba osób podwaja się. 
  • po gałęzi (tworzymy drzewo według schematu: ciocie, wujkowie, kuzynowie). Również interesujący sposób, który odkryje przed nami losy dalszej rodziny oraz może przyczynić się do nawiązania bliższych relacji z dalekimi lub nieznanymi członkami rodziny. 

Oczywiście jeśli dysponujemy wolnym czasem i pieniędzmi (poszukiwanie krewnych i tworzenie szczegółowego drzewa genealogicznego może wymagać wiele jednego i drugiego) to możemy tworzyć nasze drzewo w oparciu o wszystkie schematy na raz. My jednak polecamy sposób "po mieczu", jeśli ten spełni oczekiwania, wtedy bez problemu można skorzystać z innych.