Dwa razy 3D

Technologie 3D szturmują nasze mieszkania. Jaki system do wyświetlania trójwymiarowego obrazu (przez komputer) jest najlepszy ? To zależy, do czego będziemy go używać

Mieliśmy przyjemność testować w redakcji dwa zupełnie różne rozwiązania i każde z nich miało pewne zalety i pewne wady. Pierwszy system to migawkowe okulary Nvidia 3D Vision. Jest to dobra propozycja dla zapalonych graczy, którzy i tak dysponują bardzo mocnym komputerem (potrzebna jest karta graficzna GeForce i monitor o częstotliwości odświeżania 120 herców). Okulary kosztują 650 złotych. Z naszych ustaleń wynika, że system Nvidii obsługuje bardzo dużo gier (około 350), w tym wiele nowości. Pod tym względem okulary są bezkonkurencyjne. Jeśli chodzi o wady – w okularach zastosowano technologię migawkową, która powoduje lekkie migotanie obrazu. Jeżeli mamy dobry monitor (120 herców) i ustawimy go na ciemnym tle, nie będzie to widoczne. Ale w innej sytuacji może zmęczyć wzrok.

Jeśli chodzi o migotanie, to wyraźnie lepsze są laptopy Aspire 5740DG lub 5738DG firmy Acer. Zastosowana w nich technologia polaryzacyjna daje stabilny obraz. Laptop można spakować do plecaka, wziąć ze sobą na wakacje, i jeżeli mamy trójwymiarową kamerę lub aparat (w naszych testach korzystaliśmy z aparatu Fujifilm Finepix Real 3D) to zabawa jest naprawdę przednia. W dzień robimy zdjęcia i kręcimy filmy, wieczorem je oglądamy. Laptop kosztuje w zależności od wersji 3,2 tys. zł (model 5740) lub 2,9 tys. zł (model 5738DG). Trzeba więc wydać znacznie więcej niż 650 zł za okulary Nvidii. Ale jeżeli chcemy np. oglądać filmy z przyjaciółmi, to w przypadku Nvidii każdy widz musiałby mieć dodatkowe okulary – a takich w Polsce jeszcze się nie sprzedaje. Można kupić je w USA, ale są dość drogie – kosztują 150 dolarów (plus koszty sprowadzenia do Polski). A para okularów do Asusa kosztuje mniej niż sto złotych (do komputera dołączone są dwie pary, w tym jedna to nasadka na okulary optyczne).

Laptopy Aspire mają podstawową wadę: nie nadają się dla wytrawnych graczy. Model 5738DG charakteryzuje się dość niewielką mocą i wiele gier działa na nim tylko przy znacznym uproszczeniu grafiki. Model 5740DG jest pod tym względem znacznie lepszy, spełnia nawet ostre wymagania. Ale cóż z tego, skoro względnie niewiele gier działa na Aspire w wersji 3D (naliczyliśmy ich ok. 180, więc dwa razy mniej niż w przypadku Nvidii), i trudno znaleźć wśród nich nowości. W sumie oba systemy można przedstawić tak: jeżeli jesteś przede wszystkim graczem i masz już mocny komputer, kup okulary Nvidii; jeżeli zależy ci na rodzinnej rozrywce, mobilności, filmach i zdjęciach 3D, kup Aspire (ze wskazaniem na model 5740). Dobrej zabawy!