Dwie pszczoły odkręciły butelkę. Hitowe wideo stało się dowodem na inteligencję owadów

Nagranie trwa zaledwie dziesięć sekund, ale obejrzały je już miliony ludzi na całym świecie.
pszczoła, pszczoły

Pszczoła – zdjęcie poglądowe

Film przedstawiający dwie pszczoły współpracujące przy otwieraniu butelki Fanty przyciągnął uwagę internautów z całego świata. Spora część widzów uznała wideo za fałszywe, ale administratorzy kanału Viral Hog na YouTubie, na którym pojawiło się nagranie, twierdzą, że jest autentyczne.  

Trwający zaledwie 10 sekund materiał został nakręcony w São Paulo w Brazylii 17 maja. „Nagrałam wideo podczas przerwy obiadowej w pracy. Od klienta dostałam napój gazowany, ale wkrótce pszczoły mi go ukradły” – pisze autorka nagrania. Widzimy, jak dwie pszczoły przesunęły i podniosły z grubsza już odkręconą zakrętkę, by dostać się do napoju. Na filmie słychać, jak kobieta mówi po portugalsku: „Pszczoły połączyły siły, żeby ukraść mój napój”. 

Inteligencja pszczół niedoceniana  

Chociaż wszyscy wiemy, jak ważna jest praca pszczół dla środowiska, naszego rolnictwa i światowej gospodarki, to wciąż nie doceniamy innych umiejętności tych pracowitych owadów. Kilka tygodni temu na Focus.pl pisaliśmy o doskonałym węchu pszczół, który pozwala im np. wykrywać COVID-19.  

„Cóż za inteligencja istnieje w tak małym móżdżku?” – zapytał jeden z widzów pod nagraniem z São Paulo. Lecz w ostatnich latach nauka niejednokrotnie udowodniła, że rozmiar mózgu zwierzęcia to nie wszystko. Po pierwsze małe zwierzęta mają znacznie mniejszą masę ciała, więc naturalnie ich mózgi także są mniejsze. Ponadto większe znaczenie dla zdolności poznawczych zwierzęcia ma złożoność połączeń między neuronami, a nie wielkość samego organu.  

Mimo posiadania mózgu wielkości nasiona trawy – w przybliżeniu 0,0002 proc. wielkości ludzkiego mózgu – pszczoły okazały się zaskakująco inteligentne, co udowadniają liczne badania. Owady te mogą nie tylko uczyć się od siebie nawzajem i używać narzędzi, ale także potrafią liczyć i wykonywać podstawowe równania matematyczne. 

Czy rzeczywiście odkręciły butelkę?  

Naukowo potwierdzone umiejętności pszczół nadal nie dają jasnej odpowiedzi, czy byłyby w stanie celowo współpracować, żeby odkręcić butelkę ze słodkim płynem. Możliwe, że tym razem pszczołom po prostu się poszczęściło.  

Z drugiej strony natura może nas jeszcze zaskoczyć. W badaniach na trzmielach wytrenowano owady tak, by rzucały piłką do bramki, za co czekała je nagroda. W celu zdobyć gola owady musiały naśladować swoje ruchy i uczyć się na własnych błędach, co potrafiły zrobić z zadziwiającą łatwością. Możliwe więc, że pszczoły też nauczyły się, że za współpracę przy odkręcaniu butelki czeka je nagroda. 

„Kiedyś takie umiejętności przypisywano tylko ludziom, potem naczelnym, następnie ssakom morskim, a później ptakom. Teraz zdajemy sobie sprawę, że wiele gatunków zwierząt jest w stanie zrozumieć, w jaki sposób dany przedmiot może zostać użyty do osiągnięcia celu” – pisali naukowcy w magazynie „Science” w 2017 r. Zaś nagranie z Brazylii –  o ile nie jest sfabrykowane – tylko to potwierdza.  

 

Źródło: ScienceAlert