Fascynujące rysunki wewnątrz grobowca. Chińscy archeolodzy dokonali niecodziennego odkrycia

Jak wynika z informacji przekazanych przez Instytut Archeologii Prowincji Shanxi, tamtejszym badaczom udało się zidentyfikować efektownie wykonany grobowiec. Pochodzący z VIII wieku obiekt ma ściany pokryte przepięknymi rysunkami.
Fascynujące rysunki wewnątrz grobowca. Chińscy archeolodzy dokonali niecodziennego odkrycia

Według naukowców chodzi o miejsce pochówku pochodzące z okresu panowania dynastii Tang, która sprawowała władzę w okresie od 618 do 907 roku. Co ciekawe, o istnieniu grobu było wiadomo od 2018 roku. W międzyczasie archeologom udało się ustalić, że był on przeznaczony dla mężczyzny zmarłego w 736 roku. W momencie śmierci miał on 63 lata.

Czytaj też: Choć ma tysiące lat, to przetrwał w świetnym stanie. Znalazcy posągu nie kryją zachwytu 

Dzięki analizie odnalezionych malunków badacze mają możliwość lepszego zrozumienia realiów codziennego życia w średniowiecznych Chinach. Dzieła te zachowały się w bardzo dobrym stanie, co ułatwia ich interpretację. Rysunki są bardzo liczne, ponieważ pokrywają niemal wszystkie powierzchnie grobowca – z wyłączeniem podłogi. Na białym tle artysta bądź artyści umieścili różnego rodzaju sceny.

Styl wykonania tych rysunków jest charakterystyczny dla sztuki z epoki Tang. Kontury są wyraźnie zaznaczone, natomiast cieniowanie – proste. Głównym motywem wydaje się codzienne życie ówczesnych mieszkańców. O tym, jak wiele malunków znajduje się w obrębie grobowca najlepiej świadczy fakt, iż pokrywają one również prowadzące do niego bramy czy korytarz.

Widoczne na ścianach VIII-wiecznego grobowca rysunki przedstawiają sceny z codziennego życia ówczesnych mieszkańców Chin

Co ciekawe, styl wykonania rysunków przywodzi na myśl te znalezione wewnątrz grobowca Wanga Shenzi. Założyciel państwa Min był po części odpowiedzialny za upadek dynastii Tang, a zarazem powstanie dynastii Song. Zdaniem naukowców zaangażowanych w nowe badania istnieje możliwość, że ten sam artysta stał za rysunkami znalezionymi w grobie 63-letniego mężczyzny, jak i Wanga Shenzi. 

Czytaj też: Zaginiony język sprzed tysięcy lat. Naukowcy rozszyfrowali tajemniczy tekst

Charakterystycznym elementem tych dzieł jest odnoszenie się do życia zwykłych mieszkańców. Na próżno szukać tam odniesień do wydarzeń historycznych czy rozpoznawalnych postaci. Widzimy na przykład grupę ludzi zajmujących się mieleniem zboża, czerpaniem wody ze studni, tresurą koni bądź wyrabianiem ciasta. Lokalizacja grobowca z pewnością nie była przypadkowa. Umiejscowiony na zboczu góry, znajduje się w obrębie cmentarza związanego z rządami dynastii Tang.