Chiny pokazują potężne działo szynowe. Amerykanie jeszcze zmienią zdanie?

Chiny opracowały działo szynowe, które przy użyciu inteligentnego systemu sztucznej inteligencji może wystrzelić 120 nabojów z prędkością 6 Machów bez żadnych uszkodzeń. Aż trudno uwierzyć, że z tej technologii dwa lata temu zrezygnowali Amerykanie, uznając ją za “mało przyszłościową”.
Chiny inwestują w działo szynowe, dla Amerykanów ta technologia nie była wystarczająco dobra

Chiny inwestują w działo szynowe, dla Amerykanów ta technologia nie była wystarczająco dobra

Wielu ekspertów uważa, że przyszłe działania wojenne będą skupiać się wokół dwóch niezależnych elementów: wszelkiego rodzaju pojazdów autonomicznych (czyli dronów) oraz broni hipersonicznej, zdolnej do atakowania znienacka z prędkością przekraczającą 5 Machów. A skoro coraz więcej armii stawia na rozwój tego typu pocisków, to konieczne jest opracowanie systemów ich neutralizacji – do tych zadań działa szynowe nadają się idealnie.

Czytaj też: Działo szynowe trafi do europejskiej armii. Tych pocisków nic nie zatrzyma

Działa szynowe (tzw. railgun) charakteryzują się tym, że do wystrzeliwania pocisków z prędkością wylotową ponad 2 razy większą niż w przypadku broni konwencjonalnej nie wykorzystują żadnych paliw chemicznych, a siłę elektromagnetyczną. Niedawno własne działo szynowe zaprezentowali Japończycy, a teraz oszałamiający spektakl możliwości takiej broni pokazują Chińczycy, ale nie wszyscy mają równie pozytywne nastawienie.

Prof. Lu Junyong z National Key Laboratory of Electromagnetic Energy Chinese Academy of Sciences mówi:

To niezwykłe osiągnięcie oznacza ogromną zmianę w krajobrazie działań wojennych. To zmiana paradygmatu z energii chemicznej na elektromagnetyczną.

Chińskie działo szynowe jest przepotężne – i naprawdę działa

Chińskie działo szynowe, opisane w “South China Morning Post”, może wystrzeliwać pociski z zawrotną prędkością 2 km/s (6 Machów) i ma zasięg 100-200 km (co odpowiada konwencjonalnej artylerii). Podczas testów broń bezbłędnie wystrzeliła 120 nabojów, wykazując się wyjątkową trwałością i wydajnością operacyjną, co nie udawało się nawet najbardziej zaawansowanym amerykańskim prototypom.

Czytaj też: Chiny tworzą nowy typ sił zbrojnych. Przejmą pełną kontrolę nad bronią hipersoniczną

Warto wspomnieć, że marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych (US Navy) przez dekady sporo inwestowała w badania nad działami szynowymi, ale porzuciła ten projekt w 2021 r. Powód? Za drogie, za skomplikowane i “za mało przyszłościowe”. Zdecydowanie lepiej skupić się na rakietach hipersonicznych. Nieoficjalnie mówi się, że jednym z głównych problemów, przed którymi stanęły Stany Zjednoczone, było to, że działo szynowe nie wytrzymywało naprężeń i zużycia spowodowanych wielokrotnym strzelaniem.

Chiny chcą być liderem technologii dział szynowych /Fot. SCMP

Chińczycy nie mają takiego problemu. Sekretem sukcesu wydaje się być rewolucyjny chiński system pomiarowo-diagnostyczny działa szynowego. Może on analizować dane z ponad 100 tys. czujników – prawie 10 razy więcej niż w samolocie – co pozwala na identyfikację wszelkich odchyleń w czasie rzeczywistym i korektę potencjalnych zmiennych w ciągu milisekund. Według doniesień ta technologia oparta na sztucznej inteligencji wielokrotnie uratowała broń przed krytycznymi uszkodzeniami, co pokazuje jej kluczową rolę w zapewnieniu trwałości operacyjnej działa szynowego.

Zastosowania tej przełomowej technologii wykracza daleko poza działania wojenne na morzu. Zespół prof. Lu przewiduje zastosowanie technologii elektromagnetycznej w transporcie dużych prędkości, proponując opracowanie pociągu z lampami próżniowymi zdolnego przekraczać prędkość dźwięku. Co więcej, technologia ta ma ogromny potencjał w zakresie transformacji podróży kosmicznych, umożliwiając znacznie tańsze i wydajniejsze wystrzeliwanie rakiet. Sukces związany z opracowaniem działa szynowego może Chińczykom dać przewagę militarną nad Amerykanami… chyba, że ci potajemnie i tak pracują nad rozwojem technologii elektromagnetycznej.