Działo szynowe trafi do europejskiej armii. Tych pocisków nic nie zatrzyma

Elektromagnetyczne działo szynowe wkrótce trafi do europejskiej armii. W ramach projektu PILUM są opracowywane pociski artyleryjskie zdolne do osiągania wyższych prędkości i większego zasięgu.
Działo szynowe wystrzelone przez amerykańską armię w 2008 r. /Fot. Wikimedia Commons

Działo szynowe wystrzelone przez amerykańską armię w 2008 r. /Fot. Wikimedia Commons

Projekt PILUM narodził się w kwietniu 2021 r. przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Działania Przygotowawczego do Badań nad Obronnością (PADR). Jego głównym celem było opracowanie elektromagnetycznego działa szynowego (EMRG) do zastosowań militarnych. Teraz oceniono postępy dla każdego z trzech komponentów EMRG: działa szynowego, pocisków hipersonicznych i konwersji energii elektrycznej.

Działo szynowe gotowe do użycia przed 2028 rokiem

Wszystkich siedmiu partnerów z czterech krajów europejskich pracujących wspólnie nad projektem PILUM zgodziło się, że poczyniono ogromne postępy w trzech kluczowych obszarach EMRG, co przekłada się na rozwój zaawansowanej broni elektromagnetycznej, które ma być gotowe do testów poligonowych do 2028 roku.

Czytaj też: Chiny przetestowały najpotężniejsze na Ziemi działo tego typu. Wkrótce będą jeszcze większe

Jeżeli chodzi o działo szynowe, to elementy wyrzutni, narażone na działanie ekstremalnych temperatur i tarcia przy dużych prędkościach, wzmocniono materiałami o nieujawnionej charakterystyce, które znacznie przedłużyły ich żywotność. W ramach projektu opracowano także koncepcję pocisków hipersonicznych zdolnych do poruszania się z prędkościami do Mach 6. Ich wydajność została oceniona na poziomie Mach 5 w tunelu aerodynamicznym i podczas symulacji komputerowych.

Co więcej, w ramach projektu PILUM zbadano różne koncepcje dostaw energii, takie jak koncepcje energii pojemnościowej i indukcyjnej. System pojemnościowy wykazał 25-procentowy wzrost gęstości energii w określonych warunkach pracy. Inne obiecujące rozwiązanie – koncepcja energii indukcyjnej XRAM – wykazała potencjał w zakresie wydajnego magazynowania energii magnetycznej, przy czym trwają prace nad sprostaniem związanym z nim wyzwaniom technologicznym w fazie dojrzewania.

Komisja Europejska finansuje elektromagnetyczne działo szynowe /Fot. EDA

Warto wspomnieć, że tzw. działo szynowe (ang. railgun) jest w stanie przyspieszyć pociski przy prędkościach początkowych, które przewyższają prędkości uzyskiwane przez konwencjonalne działa chemiczne. Jego zasada działania jest dość prosta, mimo stopnia zaawansowania technologicznego broni: pocisk zbudowany jest z dobrego przewodnika i umieszczony między dwiema równoległymi szynami, które są podpięte do zasilania. Kiedy zostanie ono włączone, powstaje obwód szyna-pocisk-szyna, przez który płynie znaczny prąd elektryczny i jest wytwarzane silne pole magnetyczne. Na szyny i pocisk działa siła elektrodynamiczna, która stara się rozsunąć szyny i wyrzucić pocisk. Ponieważ jednak szyny są nieruchome, siła elektrodynamiczna wykonuje pracę względem pocisku.

Czytaj też: Lockheed Martin prezentuje nowe pociski. Ich możliwości będą niesamowite

Uważa się, że działo szynowe, nad którym pracuje także amerykańska armia, może całkowicie odmienić stosowane obecnie bronie. Zwłaszcza, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że działo ma być zdolne do integracji z platformami naziemnymi i morskimi. Ta technologia jest uważana za przełomową, gdyż zmniejsza narażenie na ryzyko pojazdów, statków i załogi poprzez zwiększenie odległości strzelania.