Dziecięce ubranko z czasów Jezusa. Ta jaskinia nie pierwszy raz zawierała coś cennego

Dzięki pracom archeologicznym prowadzonym na terenie tzw. Jaskini Listów, która znajduje się w Izraelu, udało się odnaleźć dziecięce ubranko. Ma ono niemal dwa tysiące lat.
Dziecięce ubranko z czasów Jezusa. Ta jaskinia nie pierwszy raz zawierała coś cennego

Miejsce to jest znane naukowcom od lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to zlokalizowano wejście do jaskini. Znajduje się ona na pustyni Judzkiej, niedaleko wód Morza Martwego. Wejście jest zlokalizowane na wysokości około 15 metrów nad klifem, co oczywiście sprawia, że trudno jest dostać się do środka.

Czytaj też: Żyjemy w czasach względnego pokoju. Ten okres był zdecydowanie gorszy

Z jednej strony, to niezbyt mile widziana cecha, ponieważ ogranicza możliwość eksploracji tego miejsca. Z drugiej, jako że do wewnątrz dotarło bardzo niewiele osób, to zwiększyło to szansę na zachowanie różnego rodzaju artefaktów znajdujących się w środku. Z tego względu już w poprzednich latach archeolodzy wydobyli stamtąd liczne przedmioty i nie inaczej było tym razem.

O szczegółach prowadzonej wyprawy członkowie zespołu badawczego poinformowali w poście zamieszczonym na profilu Izraelskiego Urzędu Starożytności. Jak wynika z przekazanych informacji, mowa o dziecięcej koszuli nocnej. Posiada ona węzły, które przypominają małe wisiorki. Co ciekawe, zostały on zawiązane wokół żywicy, soli, siarczanu żelaza, asfaltu, henny, nasion i kilku innych nieznanych substancji. Te rozpoznane były natomiast kojarzone z ich ochronnymi właściwościami.

Dziecięce ubranko znalezione wewnątrz jaskini Listów nie jest pierwszym zlokalizowanym tam przedmiotem. Samo miejsce jest znane nauce od lat 60. ubiegłego wieku

Zdaniem archeologów opisywana odzież pełniła funkcję bielizny zakładanej pod ozdobną część wykonaną z kolorowej wełny, którą umieszczano na wierzchu. Lniane nici zwisające z obu stron szyi nie są jednakowej grubości. Wydaje się, że w celu stworzenia tych plecionek użyto stosunkowo prostych technik, a twórcy nie ustrzegli się błędów. Samo szycie również nie było ich pozbawione. 

Czytaj też: Mieszkańcy Ziemi doświadczyli burzy, która zniszczyłaby naszą cywilizację. Skąd o tym wiemy?

Tkanina zachowała się w relatywnie dobrym stanie, choć oczywiście ze względu na upływ czasu widać na niej pewne uszkodzenia, przede wszystkim w postaci dziur. Mając na uwadze obecność wspomnianych substancji, można założyć, że zaplecione lniane nici, otaczające te składniki, miały za zadanie chronić dziecko przed chorobami i innymi negatywnymi wydarzeniami. Jak widać, wiara w różnego rodzaju magiczne właściwości materiałów towarzyszy naszemu gatunkowi od zarania dziejów.