Dziecko było w piórach i futrze. Czyj grób znaleziono pod żwirową drogą za granicami Polski?

Nie tylko wykopaliska archeologiczne na terenie Andów, w Afryce czy w Chinach mogą przynieść zaskakujące odkrycia. Także w Europie, i to całkiem niedaleko od Polski, naukowcy natrafiają na nietypowe groby i ślady życia człowieka prehistorycznego. Ostatnio świat usłyszał o grobie ze środkowej Finlandii, w którym pochowano dziecko w pierzu i zwierzęcym futrze. Kim było to dziecko i kiedy zmarło?
źródło: Kirkinen T. et al., 2022. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0274849

źródło: Kirkinen T. et al., 2022. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0274849

Na łamach PLOS ONE pojawiły się wyniki badań fińskich archeologów, którzy analizowali ziemny grobowiec sprzed ponad 8000 lat. Pochowane w nim było dziecko, które złożono do ziemi w pierzu, zwierzęcej sierści i fragmentach roślin.

Czytaj też: Co jedli ludzie w paleolicie? Poznaliśmy w końcu, czym jest prawdziwa dieta paleo

Grób położony jest Majoonsuo, w gminie Outokumpu (środkowo-wschodnia Finlandia), podd biegnąca tutaj drogą żwirową. Odkrycia dokonała Tuija Kirkinen, która jest pierwszym autorem artykułu naukowego.

Odkrycie jest o tyle ważne, że bardzo rzadko znajduje się tak stare miejsca pochówku w Finlandii. Miejscowe kwaśne gleby nie sprzyjają konserwacji zwłok i artefaktów złożonych razem z nimi. To, co zastali tutaj naukowcy w ziemi, było skromnymi resztkami nadgryzionymi zębem czasu.

Lokalizacja grobowca na mapie / źródło: Kirkinen T. et al., 2022. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0274849

Dziecko było pochowane na posłaniu z piór. Odkrycie w Finlandii

W miejscu pochówku znaleziono kilka zębów, na podstawie których określono wiek dziecka na 3 do 10 lat. Poza tym znajdowały się w tym miejscu dwa krzemienne groty i kilka innych przedmiotów, których wiek udało się określić na 6000 lat p.n.e. czyli epokę mezolitu.

Czytaj też: Tak wyglądał XVIII-wieczny wampir. Przeprowadzono rekonstrukcję jego twarzy

Groty i inne narzędzia pokryte ochrą znalezione w grobie / źródło: Kirkinen T. et al., 2022. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0274849

Wyjątkowym było to, że zachowała się do dzisiaj niemal w całości gleba wypełniający dół grobowca. Jej próbki przeanalizowano w laboratorium. Odkryto w niej fragmenty ptasich piór należących do ptactwa wodnego (one prawdopodobne stanowiły posłanie w grobie) oraz fragmenty piór orła, którymi najpewniej było przystrojone ciało dziecka oraz groty.

Okazało się, że są to najstarsze pióra, jakie kiedykolwiek znaleziono w Finlandii. Poza nimi w grobowcu było kilka włosów sierści zwierząt – trudno było określić czy psiej, czy wilczej. Być może dziecko pochowano razem z psem. Podobne praktyki znane są z odkryć z epoki mezolitu w Szwecji.