Zamiast paneli słonecznych, instalacja na bimber? To plan, który niedługo się ziści dzięki Polakom

A gdyby tak móc wytwarzać energię na własne potrzeby bez jakiejkolwiek zależności od zewnętrznych sieci elektroenergetycznych? Polscy naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad specjalną jednostką kogeneracyjną, którą dałoby się zasilać różnymi paliwami płynnymi, w tym np. bimbrem.
Zdjęcie poglądowe

Zdjęcie poglądowe

Dr inż. Olaf Dybiński z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej pracuje nad prototypem jednostki kogeneracyjnej wytwarzającej energię elektryczną i ciepło o nazwie MCeFC (Molten Carbonate e-Fuel Cell) – czytamy w komunikacie prasowym uczelni.

Czytaj też: Słowacja zamknęła ostatnią elektrownię węglową. To skąd oni teraz czerpią energię?

Mowa tutaj dokładnie o specjalnym wysokotemperaturowym stosie ogniw paliwowych na bazie technologii ogniw węglanowych, który może być zasilany płynnymi biopaliwami lub e-paliwami. Instalacja zupełnie nie korzysta z wodoru, dzięki czemu nie wymaga skomplikowanych procedur przy transporcie i przechowywaniu tego paliwa.

Idea Molten Carbonate e-Fuel Cell / źródło: Politechnika Warszawska, materiały prasowe

Instalacja produkuje energię elektryczną i ciepło z całego spektrum paliw płynnych

Jak działają ogniwa MCeFC? W procesie elektrochemicznym, w ramach którego następuje transport jonów węglanowych, dochodzi do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Wszystko dzieje się przy temperaturze rzędu 600-700 st. C. Takie warunki pozwalają na wykorzystanie endotermicznej reakcji reformingu parowego paliw płynnych. Innymi słowy, paliwa takie jak nafta, olej napędowy, różne alkohole są przekształcane w gaz syntezowy przy użyciu pary wodnej i ciepła.

Czytaj też: Te urządzenia będą działać bez jakichkolwiek baterii. Zobacz, co dostarczy im energię elektryczną

Konstrukcja będzie dostosowana do różnych typów paliw płynnych i biopaliw. Zdaniem twórcy, jest to innowacja na rynku ogniw i w gałęzi urządzeń kogeneracyjnych małej skali. „Do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła na własne potrzeby będą używane paliwa, które wkrótce będą dostępne na każdej stacji benzynowej lub będą mogły być wytworzone z wykorzystaniem tradycyjnej fermentacji alkoholowej – mówi dr Dybiński – Mamy tu na myśli alkohole takie jak metanol, etanol, propanol czy też gliceryna, jak również biopaliwa, produkowane głównie w oparciu o naturalne procesy fermentacji alkoholowej, na przykład po prostu bimber.”

Czytaj też: Energię przesyłają tam bez użycia publicznej sieci. Wyjątkowa technologia trafiła do Polski

Wykorzystanie w instalacji paliw płynnych umożliwia szybką komercjalizację rozwiązania. Bez większych nakładów inwestycyjnych zdołamy wykorzystać dostępną infrastrukturę (rurociągi, kanistry itd.). Ponadto zastosowanie paliw syntetycznych wytworzonych z wychwyconego dwutlenku węgla pozwolą na zamknięcie obiegu tego gazu, a w przypadku biopaliw tak naprawdę mamy tutaj już do czynienia z odnawialnym źródłem energii – wyjaśnia Dybiński. Na koniec naukowiec z Politechniki Warszawskiej wyraża nadzieję na przyszłość, że innowacyjne rozwiązanie, jakim jest MCeFC, będzie używane w systemie prosumenckim jako przydomowa instalacja do produkcji energii i ciepła.

Pomysł dra inż. Olafa Dybińskiego powstaje w ramach grantu LIDER XIV / źródło: Politechnika Warszawska, materiały prasowe