Energię przesyłają tam bez użycia publicznej sieci. Wyjątkowa technologia trafiła do Polski

Mogłoby się wydawać, że wykorzystanie publicznej sieci energetycznej jest podstawą dostarczania energii, ale historia z Opolszczyzny pokazuje, że można zastosować zgoła odmienne podejście. Czym jest linia bezpośrednia?
Energię przesyłają tam bez użycia publicznej sieci. Wyjątkowa technologia trafiła do Polski

O sprawie poinformował Urząd Regulacji Energetyki, a z wydanego komunikatu wynika, że linia bezpośrednia, o której mowa, znajduje się w województwie opolskim i należy do przedsiębiorstwa Mondelez Polska Production. Inwestycja ta jest pierwszą po wprowadzonych 7 września przepisach nowelizacji ustawy, dzięki czemu możliwe jest uruchamianie linii bezpośrednich bez konieczności uzyskiwania w tym celu zgody Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Czytaj też: Tak będziemy teraz grzać wodę. Przełomowa technologia przyszła z Zachodu

Wróćmy jednak do kwestii samej technologii. Dzięki liniom bezpośrednim możliwe jest łączenie wytwórców energii elektrycznej oraz jej odbiorców z pominięciem publicznej sieci dystrybucyjnej. Takie rozwiązanie jest szczególnie sprzyjające w kontekście popularyzacji technologii pozwalających na wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł. Linie bezpośrednie mają zapewniać obniżone ceny energii, co z kolei będzie miało korzystny wpływ na konkurencyjność.

Linie bezpośrednie mają być sposobem na łączenie wytwórców energii elektrycznej oraz jej odbiorców z pominięciem publicznej sieci dystrybucyjnej.

Opolska linia bezpośrednia znajduje się w miejscowości Skarbimierz-Osiedle i ma 35 metrów długości. Jej maksymalne znamionowe napięcie pracy wynosi 15,75 kV, natomiast zakład należący do Mondelez Polska Production ma wykorzystywać energię dostarczaną za pośrednictwem linii bezpośredniej z elektrowni fotowoltaicznej o mocy 999 kWp.

Czytaj też: Na te akumulatory trzeba zwrócić uwagę. Rekordowy wskaźnik nowatorskiej technologii

Jeśli takie rozwiązania wpłyną korzystnie na rozwój technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii w naszym kraju, to jest to bardzo dobra wiadomość. Polskie OZE to obecnie przede wszystkim farmy wiatrowe i słoneczne, których moc zainstalowana regularnie rośnie. Łącząc takie rozwiązania z energetyką jądrową można sobie wyobrazić faktyczną dekarbonizację w postaci osiągnięcia zerowych emisji dwutlenku węgla netto. Nie oznaczałoby to oczywiście całkowitego zaprzestania produkcji tego gazu, lecz dodawanie go do atmosfery w podobnych ilościach do usuwanych z wykorzystaniem innych środków.