Dzieworództwo u rekinów może trwać dwa pokolenia

Dzieworództwo występuje w przyrodzie częściej niż dotąd uważano i może dawać płodne potomstwo – także rozmnażające się bezpłciowo.

Naukowcy zaobserwowali, że dzieworództwo trwające dwa pokolenia może występować także u rekinów. Wyniki opisano w magazynie „New Scientist”. 

Bez konieczności kontaktu z samcem, młode mogą mieć egzotyczne warany z Komodo oraz swojskie kury. Dodając dodatkowy zestaw chromosomów do komórki jajowej samica może tworzyć klon samej siebie. Choć dzieworództwo obserwowano głównie w przypadku ptaków i gadów trzymanych w niewoli, udało się je zaobserwować także u wolno żyjącej ryby piły oraz grzechotnika.

Wydawało się, że dzieworództwo to ślepy zaułek, ponieważ potomstwo jest niepłodne. Jednak niedawno po raz pierwszy udało się zaobserwować – u rekina – narodzoną dzięki dzieworództwu samicę, która wydała na świat własne partenogenetyczne potomstwo.

Zespół Nicolasa Straube z Monachium opisał przypadek trzymanej w niewoli samicy rekina Chiloscyllium plagiosum. Testy genetyczne wykazały, że jej potomstwo nie miało ojca, a jedna z córek-klonów miała własne młode.

Z kolei artykuł na łamach “Biological Journal of the Linnean Society” wskazuje, że częste występowanie partenogenezy stwierdzono już u 20 gatunków węży – nie jest zatem tak wyjątkowym zdarzeniem jak do tej pory uważano.

Czytaj także: