Dziwne struktury na Marsie. Niecodzienny widok uwieczniony przez łazik Curiosity

15 maja łazik Curiosity, który znajduje się na Marsie, dostrzegł tam dziwaczne, przypominające kolce, struktury. Zdjęcie trafiło do sieci.
Dziwne struktury na Marsie. Niecodzienny widok uwieczniony przez łazik Curiosity

To nie pierwszy raz w ostatnim czasie, kiedy Curiosity dostarcza “głośnych” fotografii. Przed kilkoma tygodniami sporą popularnością cieszyło się zdjęcie obiektu przypominającego drzwi. I choć w rzeczywistości znaczący udział miała w tym skala (“drzwi” w istocie były znacznie mniejsze niż sugerowałoby zdjęcie) to i tak szybko pojawiły się teorie z życiem pozaziemskim w roli głównej. 

Prawdopodobne przyczyny stojąc za powstaniem marsjańskich kolców

W tym przypadku również nie powinniśmy doszukiwać się powiązań z kosmitami. Jak wyjaśniają przedstawiciele SETI, kolce są najprawdopodobniej utwardzonymi wypełnieniami dawnych pęknięć w skale osadowej. Reszta skały, zbudowana z bardziej miękkiego materiału, uległa natomiast erozji. 

Ta postępuje między innymi za sprawą panujących na Czerwonej Planecie warunków. Tamtejsza atmosfera, ponad 100-krotnie cieńsza niż ziemska, zapewnia sprzyjające okoliczności do postępowania erozji. Wiatry na Marsie wieją z prędkością do 100 kilometrów na godzinę, a od czasu do czasu zdarzają się też potężne burze pyłowe, które mogą prowadzić do rzeźbienia tak niezwykłych struktur.

Łazik Curiosity rozpoczął swoją misję w listopadzie 2011 roku, by następnie wylądować na powierzchni Marsa niecały rok później, w sierpniu 2012. Curiosity zajmuje się eksploracją krateru Gale, a zdjęcia takie jak powyższe – wbrew pozorom – mają nie tylko wartość wizualną, ale i naukową. Uwiecznianie tego typu obiektów daje bowiem naukowcom pojęcie o warunkach pogodowych i rodzajach skał występujących na Czerwonej Planecie.

Bogactwo łazików na Czerwonej Planecie

Obecnie na Marsie znajdują się też inne łaziki. Chiński Zhurong, pierwszy w historii Państwa Środka, eksploruje tę planetę od lutego ubiegłego roku. Sukces misji sprawił, że Chiny – obok ZSRR i Stanów Zjednoczonych – są jedynym krajem z zaliczonym udanym lądowaniem na Marsie. Z kolei Perseverance to podlegający pod NASA łazik umieszczony na Czerwonej Planecie w ramach misji Mars 2020. W zestawie z helikopterem Ingenuity tworzy on zgrany duet eksplorujący obszar krateru Jezero, który dawniej mógł być wypełniony wodą. Z tego względu naukowcy wiążą spore nadzieje z misją, która mogłaby dostarczyć dowodów na występowanie tam życia – obecnie bądź w przeszłości.