Dziwne szczęki hadrozaurów

Naukowcy rozwiązali zagadkę zębów hadrozaurów – ich szczęki połączone były z czaszką w sposób zupełnie inny od tego, jaki występuje u dzisiejszych zwierząt i u człowieka.

Przez długi czas paleontolodzy z całego świata próbowali zrozumieć, w jaki sposób roślinożerne hadrozaury (Hadrosaurus) przeżuwały pokarm, skoro połączenie ich szczęk nie było tak skomplikowane, jak u ssaków. Biolodzy nie wiedzieli nawet, jakie rośliny preferował ten gatunek dinozaura i w jaki sposób je zbierał. Mogły one paść się, niczym współczesne krowy, mogły jednak zjadać liście i gałązki, niczym sarny i żyrafy.

Naukowcy z University of Leicester postanowili skoncentrować swoje badania na śladach i zadrapaniach, pozostałych na powierzchni zębów dinozaurów i widocznych jeszcze po milionach lat, jakie upłynęły od wymarcia tych gadów. Aby zbadać wszystkie mikroskopijne zadrapania na zębach, naukowcy wykorzystali elektronowy mikroskop skaningowy. Po przeanalizowaniu śladów zadrapań na zębach hadrozaura, badacze doszli do wniosku, że ruchy zębów tego gada były niezwykle skomplikowane. Zęby przemieszczały się nie tylko z góry na dół, lecz także na boki, a nawet do przodu i do tyłu. Hadrozaury przeżuwały więc w zupełnie inny sposób, niż współczesne zwierzęta. Zamiast elastycznego połączenia dolnej szczęki posiadały one coś w rodzaju zawiasu pomiędzy górną szczęką a pozostałą częścią czaszki. Kiedy przeżuwały one pokarm, górna szczęka przemieszczała się do przodu, zginając się wraz z zawiasem, a powierzchnie zębów ocierały się o siebie z boku, rozdrabniając rośliny.

Według doktora Marka Purnella aż do końca okresu kredy hadrozaury były najbardziej rozpowszechnionymi roślinożercami. Wnioskując ze śladów na zębach tych dinozaurów, hadrozaury żywiły się roślinami niskopiennymi, na liściach których często występowały drobne ziarnka piasku. Te właśnie ziarnka pozostawiły  charakterystyczne zadrapania. Sprawozdanie z badania zostało opublikowane w magazynie naukowym PNAS. JSL

źródło: www2.le.ac.uk