Odnaleźli rekordowo stary grobowiec. Jego projektant musiał być prawdziwym geniuszem

Naukowcy z Uniwersytetu w Maladze oraz Uniwersytetu w Jaén dokonali rzadko spotykanego znaleziska. To właśnie dzięki nim udało się zidentyfikować najstarszy egipski grobowiec powiązany z przesileniem zimowym.
Odnaleźli rekordowo stary grobowiec. Jego projektant musiał być prawdziwym geniuszem

.Gdzie się znajduje? W Qubbet el-Hawai i został zbudowany tak, by rejestrować cały cykl słoneczny. Było to najprawdopodobniej symboliczne odniesienie do idei odrodzenia. Przesilenie zimowe oznaczało początek zwycięstwa światła słonecznego nad ciemnością, podczas gdy letnie zazwyczaj zbiegało się z początkiem corocznego wylewu Nilu. Co ciekawe, wewnątrz grobowca znajdują się szczątki gubernatora, który zmarł około 1830 roku p.n.e.

Czytaj też: Miała 65 lat, była bez zębów i cierpiała na osteoporozę. Model średniowiecznej staruszki skrywa pewien sekret

Archeolodzy piszą o swoich dokonaniach na łamach Mediterranean Archaeology and Archaeometry. Jak wyjaśniają, aby osiągnąć jak najlepszą orientację budowli, ówczesny architekt używał słupa o długości około jednego metra, kwadratu i kilku szat, dzięki którym był w stanie doskonale obliczyć orientację kaplicy pogrzebowej oraz lokalizację posągu gubernatora.

To badanie pokazuje, że Egipcjanie byli w stanie obliczyć pozycję słońca i orientację jego promieni, aby zaprojektować swoje zabytki. Chociaż grobowiec nr 33 z Qubbet el-Hawa jest najstarszym przykładem, jaki kiedykolwiek znaleziono, z pewnością nie jest jedynym. dodają autorzy

Grobowiec najprawdopodobniej powstał ku czci jednego z gubernatorów miasta

Możemy się więc spodziewać kolejnych tego typu znalezisk, choć to dokonane w ostatnim czasie jest wyjątkowe ze względu na wiek. O kunszcie architekta sprzed tysięcy lat najlepiej świadczy fakt, że nie tylko osiągnął idealną orientację, lecz również odpowiednio zaplanował objętość grobowca. Wykopaliska w tym obszarze trwały w latach 2008-2018, a w kolejnych rozpoczęły się oględziny tego, co wydobyli archeolodzy.

Czytaj też: Wiemy, kiedy uruchomiono najstarszy komputer świata

Wykorzystując narzędzie znane jako Dialux Evo badacze byli w stanie odtworzyć pozycję słońca względem horyzontu – tysiące lat wstecz, rzecz jasna. Pokazuje to, jak współczesne technologie mogą usprawniać badania poświęcone znacznie starszym obiektom. A skoro starożytni budowniczy potrafili tworzyć tak świetnie zaplanowane budowle, to tym bardziej prawdopodobne wydaje się, że za powstanie egipskich piramid odpowiadali nie przedstawiciele pozaziemskiej cywilizacji, a dobrze opłacani robotnicy.