Wiemy, kiedy uruchomiono najstarszy komputer świata

Mechanizm z Andikitiry został znaleziony na wraku statku spoczywającego w wodach otaczających grecką wyspę Andikitira. Ze względu na budowę i prawdopodobny sposób działania często określa się ten obiekt mianem najstarszego komputera świata.
Wiemy, kiedy uruchomiono najstarszy komputer świata

Mechanizm z Andikitiry odnaleziono w 1901 roku. Pod względem rozmiarów ma on wielkość pudełka po butach, choć najbardziej intrygująca jest rzecz jasna obecność przekładni i tarcz, które zawierają liczne napisy. Zdaniem ekspertów najstarszy komputer świata służył między innymi do przewidywania zaćmień.

Czytaj też: Miała 65 lat, była bez zębów i cierpiała na osteoporozę. Model średniowiecznej staruszki skrywa pewien sekret

Wiadomo, że mechanizm powstał około dwóch tysięcy lat temu, choć tajemnicę stanowiła dokładna data jego uruchomienia. Zagadek jest oczywiście więcej, a archeolodzy od dawna próbowali wyjaśnić kto stworzył to urządzenie i w jakim celu. Najnowsze ustalenia w tej sprawie odnoszą się z kolei do daty uruchomienia. Publikację zamieszczono jak na razie w formie pre-printu w bazie danych serwisu arXiv.

Aby użyć instrumentu pomiarowego, potrzebny jest punkt odniesienia, przed procedurą pomiarową. Podobnie jak kalendarz, który potrzebuje stałej daty – takiej jak A.D. 1 – ktokolwiek używał mechanizmu, potrzebowałby daty początkowej, na której można by oprzeć wszystkie obliczenia. wyjaśniają autorzy

Mechanizm z Andikitiry jest nazywany najstarszym komputerem świata

Według nich mechanizm z Andikitiry wystartował 22 grudnia 178 roku p.n.e. Dlaczego? Choćby ze względu na fakt, że właśnie tego dnia nastąpiło zaćmienie Słońca, które trwało ponad 12 minut. Poza tym, dzień później miało miejsce przesilenie zimowe, będące ważnym dniem wśród starożytnych ludów. Jakby tego było mało, festiwal Isia poświęcony bogini Izydzie, był obchodzony w tym czasie zarówno w Egipcie, jak i w Grecji.

Czytaj też: Czy te szczątki należą do Homo heidelbergensis? Badania najstarszych szczątków ludzkich z Wielkiej Brytanii

Wcześniejsze badania doprowadziły do rozszyfrowania części napisów i zrozumienia, do czego służyły koła zębate i tarcze. W 2021 roku udało się nawet stworzyć wirtualny model całego mechanizmu. Co ciekawe, w 2014 roku naukowcy ogłosili, że komputer rozpoczął swoje działanie nieco wcześniej, bo w 204 roku p.n.e. Argumentacja sprzed ośmiu lat opierała się na cyklach zaćmień Księżyca. Kto więc ma rację w tej sprawie?