Egipt: archeolodzy otworzyli sarkofag zamknięty od 2500 lat [GALERIA]

W ostatnich tygodniach świat obiegła wiadomość, że w Egipcie znaleziono 59 doskonale zachowanych i zapieczętowanych drewnianych trumien. Nietknięte spoczywały pod ziemią ponad 2500 lat. W minioną sobotę w obecności dziennikarzy i fotoreporterów, badacze otworzyli jeden z sarkofagów.
Egipt: archeolodzy otworzyli sarkofag zamknięty od 2500 lat [GALERIA]

Po otwarciu jednego z bogato zdobionych sarkofagów, oczom naukowców i obserwatorów ukazały się zmumifikowane szczątki. Były owinięte w płótno pogrzebowe, zdobione hieroglificznymi inskrypcjami w jasnych kolorach. Na płótnie wciąż widoczne są też malowidła przedstawiające twarz zmarłego.

Mumia, którą odsłonięto przy udziale mediów, to pierwsza z 59, jakie odkryto na południe od Kairu, na rozległym cmentarzysku Sakkara – nekropolii starożytnej egipskiej stolicy Memfis – wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego odkrycia – mówił Mostafa Waziri, sekretarz generalny Najwyższej Rady Starożytności w Egipcie.

Wstępne badania pokazują, że sarkofagi – nienaruszone od ponad 2500 lat – prawdopodobnie należały do ​​kapłanów, starszych mężów stanu i wybitnych postaci w społeczeństwie starożytnego Egiptu, wywodzących się z 26. dynastii powiedział Khaled al-Anani, egipski minister ds. turystyki i starożytności. Dodał, że wszystkie trumny zostaną przewiezione do Wielkiego Muzeum Egipskiego, które ma zostać wkrótce otwarte.

Sarkofagi miałyby zostać umieszczone naprzeciwko sali, w której znajdować się mają 32 inne zapieczętowane trumny kapłanów z 22. dynastii, które znaleziono w zeszłym roku w mieście Luksor.

Archeologiczna żyła złota

Początkowo pracujący w Sakkarze archeolodzy znaleźli 13 trumien, znajdujących się w podziemnym szybie i ustawionych jedna na drugiej. Badacze jednak nie spoczęli na laurach i postanowili pogłębić poszukiwania, odsłaniając kolejne szyby. Na głębokości 12 metrów odkryli kolejne sarkofagi. Łącznie spod ziemi wydobyto 49 trumien, ale niewykluczone, że to nie koniec. Anani powiedział, że na badanych terenach nadal może znajdować się „nieokreślona liczba kolejnych trumien”.

– Więc dzisiaj to nie koniec wielkiego odkrycia, uważam to dopiero za początek – powiedział minister i dodał, że odkryte do tej pory sarkofagi pochodzą z późnego okresu starożytnego Egiptu – około VI lub VII wieku p.n.e.

Podczas wykopalisk w Sakkarze w ostatnich latach odkryto wiele pogrzebowych artefaktów, a także zmumifikowane węże, ptaki, skarabeusze i inne zwierzęta. Odkrycie trumien jest pierwszym ważnym znaleziskiem od czasu wybuchu COVID-19 w Egipcie, które doprowadziło do zamknięcia muzeów i stanowisk archeologicznych na około trzy miesiące od końca marca.

W okolicy stanowiska archeologicznego znaleziono także dziesiątki posągów, w tym figurkę z brązu przedstawiającą Nefertum – starożytne bóstwo lotosu.

Otwarcie Wielkiego Muzeum Egipskiego, które było kilkakrotnie opóźniane, planowane jest na 2021 rok. W muzeum znajdą się tysiące artefaktów z wielu epok historii Egiptu, od pre-dynastii po okres grecko-rzymski.

Egipt ma nadzieję, że w najbliższych latach nastąpi lawina znalezisk archeologicznych, a Wielkie Muzeum Egipskie wzmocni sektor turystyczny kraju, który doznał wielu wstrząsów – od wybuchów arabskiej wiosny w 2011 r. po ostatnie problemy związane z pandemią koronawirusa.