Mauzoleum władcy Pakistanu kryje makabryczną niespodziankę. Znaleziono pochówki o tysiące lat starsze

Mauzoleum Aga Chana stanowi miejsce pochówku Aga Chana III, zwanego również Sułtanem Mahommedem Szahem. O ile jednak szczątki twórcy Pakistanu złożono tam w drugiej połowie ubiegłego stulecia, tak niedawno archeolodzy natknęli się na znacznie starsze znaleziska.
Mauzoleum władcy Pakistanu kryje makabryczną niespodziankę. Znaleziono pochówki o tysiące lat starsze

Obejmują one szczątki osób zmarłych w okresie grecko-rzymskim. Ich groby znajdują się na terenie Egiptu Wstępne analizy wykazały, że w miejscowych grobowcach wciąż znajdują się fragmenty mumii. Towarzyszą im przedmioty pogrzebowe, które miały pomagać zmarłym w życiu po śmierci. 

Czytaj też: Zaginione królestwo istniało kiedyś w Europie. Naukowcy mają na to dowody

Pochówki mają dwojaki charakter, gdyż niektóre groby murowano, podczas gdy inne – wykuwano w skale. Jak do tej pory uczestnicy ekspedycji dotarli do glinianych figurek, stołów ofiarnych czy fragmentów ceramiki. Interesujące wydają się też wnioski dotyczące tożsamości zmarłych. Około 30-40% z nich stanowią niemowlęta, dzieci oraz młodzież. Ustalenia na temat przyczyn śmierci tych osób dostarczają ważnych informacji w zakresie chorób dotykających młodych mieszkańców starożytnego Egiptu. 

Szczątki znalezione na terenie mauzoleum należą do niemowląt, dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Wydaje się, iż ludzie ci wywodzili się z klasy średniej

Jeśli zaś chodzi o dorosłych, których pochówki znaleziono w toku ostatnich działań, to ci także wydawali się umierać z rozmaitych przyczyn. Na czele zespołu badawczego stanęła Patricia Piachenti z Uniwersytetu w Mediolanie, która wraz ze współpracownikami zidentyfikowała między innymi liczne oznaki urazów kości miednicy. Obejmowały one kilka dorosłych kobiet. W przypadku pozostałych zmarłych udało się rozpoznać zmiany wskazujące na anemię, niedożywienie, gruźlicę, choroby klatki piersiowej i osteoporozę. 

Czytaj też: Odszyfrowali starożytny zwój. Tego o Platonie nie dowiecie się w szkole

Bardzo ciekawy wydaje się przypadek pochówku zawierającego szczątki osoby dorosłej i dziecka. Z nieznanych jeszcze przyczyn zwłoki połączyły się ze sobą. Zdaniem naukowców być może stało się tak za sprawą obecności płynów balsamujących, które w jakiś sposób skleiły szczątki. Dalsze ekspertyzy powinny wykazać, co dokładnie się wydarzyło. Sami zainteresowani podkreślają, iż ich zdaniem grobowce z Egiptu były przeznaczone dla przedstawicieli klasy średniej. Chowano tam członków rodzin lekarskich, rzemieślniczych czy kupieckich.