Gdy niemal piętnaście lat temu wprowadzono w niemieckich miastach „ekologiczne strefy” – do których wjechać mogą jedynie auta spełniające odpowiednie normy czystości spalin – pomysł budził kontrowersje. Szlaki przetarł Berlin, będąc jednym z prekursorów projektu. Dziś system działa już niemal w z całym kraju. Zarówno włodarze miast, jak i mieszkańcy przekonali się bowiem, że ograniczenie transportu samochodowego w centrum metropolii przynosi wymierne korzyści – zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza, hałas, korki. (Sprawdź tutaj jak ekologicznie podróżować).

Udział Berlina we wprowadzaniu zielonych zasad nie powinien dziwić. To jedno z tych niemieckich miast, w którym ekologia zawsze była ważna. Oprócz wprowadzania kolejnych przepisów, dotyczących m.in. transportu, nie bez znaczenia jest też dbałość berlińczyków o tereny zielone – zajmują one ok. 14 % powierzchni, dzięki czemu Berlin jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie. Niemal każdą wolną chwilę mieszkańcy spędzają w parku Tiergarten – zajmując się grillowaniem lub spacerami – popularnością cieszy się także słynny Mauer Park, gdzie co tydzień odbywa się pchli targ. Miłośnicy pływania wybierają się natomiast nad berlińskie jeziora: Plötzensee, Krumme Lanke czy Müggelsee.

Berlin: jedno z najbardziej zielonych miast w Niemczech, fot. Getty Image

Ekologiczne inwestycje

Kilka lat temu miano zielonej stolicy Europy przypadło jednak nie Berlinowi, a Hamburgowi. Miasto konsekwentnie stawia na „zielone” rozwiązania. Efekt daje suma mniejszych decyzji: nowe lub rewitalizowane dzielnice projektowane są z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju. Oznacza to m.in. ograniczanie ruchu samochodowego, samowystarczalność energetyczną, zwiększanie powierzchni terenów zielonych, sprawnie działający transport publiczny i rowerowy. Najlepszym przykładem jest realizowana właśnie inwestycja HafenCity – zagospodarowanie dawnej dzielnicy przemysłowej. Dla przykładu, ogrzewanie budynków mieszkalnych – które zazwyczaj pochłania najwięcej energii - oparte będzie tu na panelach solarnych i technologii ogniw paliwowych.

Hamburg: w Hafen City wykorzystano nowoczesne technologie przyjazne środowisku, fot. Ingo Boelter, DZT

Największy zielony budynek

Z kolei Düsseldorf - jedno z największym niemieckich miast - znalazł sposób na to, by życie w dynamicznej metropolii mogło być przyjemne. Kluczem do sukcesu okazało się zadbanie o dużą ilość terenów zielonych. Miasto ma to szczęście, że leży nad Renem – wystarczyło więc zagospodarować obszary przybrzeżne. Ciągnące się kilometrami promenady i pełne zieleni trawniki pozwalają relaksować się i urządzać pikniki z widokiem na wodę. A do tego jest jeszcze Nordpark – zielone płuca miasta – oraz Hofgarten, najstarszy niemiecki park publiczny. A że leży on w samym centrum, przyciąga zarówno przyjezdnych, jak i mieszkańców robiących sobie krótką przerwę w pracy. 

Jedną z ciekawszych ekologicznych inwestycji jest jednak w Dusseldorfie budynek z zieloną elewacją. Największa w Europie zielona fasada pokryła gmach Kö-Bogen II Office i ma docelowo składać się z 30 000 roślin pnących, które staną się domem i źródłem pokarmu dla tysięcy owadów. Rośliny będą sadzone w formie podłużnych żywopłotów. Na placu przy budynku dodatkowo nasadzonych zostanie 80 drzew kwitnących.

Düsseldorf: chwila odpoczynku z widokiem na rzekę, fot. Francesco Carovillano, DZT

Długa tradycja

Ekologiczne rozwiązania to jednak w Niemczech domena nie tylko najbardziej znanych i największych miast. (Więcej o możliwych wycieczkach i miejscach do zwiedzania). Osnabrück – miejscowość licząca 165 tys. mieszkańców – zdobyła tytuł najbardziej ekologicznej miejscowości w kraju. Lokalny program zróżnicowanego rozwoju istnieje tu już od 1998 r. Zaczęło się od edukowania społeczeństwa, kolejnymi etapami były już bardziej konkretne rozwiązania. Aktualnie Osnabrück koncentruje się na redukcji emisji dwutlenku węgla – plan przewiduje m.in. zwiększenie liczby terenów zielonych, wprowadzenie ułatwień w ruchu rowerowym, elektryfikację floty autobusów oraz ograniczenie zmotoryzowanego transportu indywidualnego.

Osnabrück: pałac i uniwersytet z pięknym ogrodem, fot. Francesco Carovillano, DZT

Niska emisja, czysta woda

Ekologię stawiają sobie wysoko także miasta leżące nad Jeziorem Bodeńskim. Meersburg jest jednym z chętnie wybieranych przez turystów miejsc między innym właśnie ze względu na bliskość jeziora. Akwen utrzymany jest w nieskazitelnej czystości, będąc ważnym źródłem wody pitnej, a wokół niego rozciągają się ekologiczne plantacje jabłoni. Jezioro nie zostało wyłączone z użytkowania – również tego rekreacyjnego – ale zadbano o to, by obecność ludzi nie wpływała negatywnie na stan środowiska. Promowane są więc sprzęty nieemisyjne – kajaki, żaglówki, rowery wodne. (Sprawdź w jak wielu miastach możesz korzystać z transportu wodnego). Dzięki temu Jezioro Bodeńskie i jego okolice stały się jednym z atrakcyjniejszych miejsc nie tylko do mieszkania, ale też odpoczynku i turystyki.

Jezioro Bodeńskie: krystalicznie czysta woda i widok na góry zachęcają do chwili relaksu, fot. Günter Standl, DZT

Artykuł powstał w ramach kampaniiWięcej informacji na stronie Niemieckiej Centrali Turystyki