Ekspedycja (Górna) Austria

Górna Austria na wakacje? Redaktorzy z Focusa i Travelera postanowili przekonać się dlaczego warto wybrać się do Austrii latem. Przed nimi aktywny wypoczynek nad wodą, piesze wycieczki po górach albo wyjątkowa mieszankę kultury, natury i technologii podczas zwiedzania stolicy Górnej Austrii – pięknego Linz.

Urlop w mieście?

Linz, stolica Górnej Austrii to jedno z najbardziej innowacyjnych miast na świecie. Kultura, natura i gospodarka tworzą tu wyjątkową mieszankę. Najlepiej o tym świadczy wyróżnienie tytułem UNESCO City of Media Arts. To również tutaj mieści się tzw. Muzeum Przyszłości – Ars Electronica Center, miejsce w pełni naszpikowane nową technologią. Każdego lata w centrum Linz wyrasta również tzw.  Höhenrausch – wyjątkowa drewniana instalacją nad dachami miasta, z której rozpościera się widok na Linz i okolice.

Aktywny wypoczynek nad wodą

Górna Austria to również miejsce dla tych, którzy na urlopie chcą uciec od zgiełku miasta. Rejs statkiem, nurkowanie, kitsurfing, narty wodne, wakeborad czy po prostu łowienie ryb – możliwości jest wiele. Jeziora Traunsee i Attersee od lat przyciągają wielbicieli sportów wodnych. Nad Attersee spotkać można profesjonalnych nurków – to w końcu ich mekka – ale również wielbicieli mniej profesjonalnego nurkowania z maską i okularami. Czym byłby urlop bez dobrego jedzenia po całym dniu aktywności, bez wygodnego noclegu i szczerej austriackiej gościnności? W regionie Traunsee jest około 250 obiektów noclegowych, których gospodarze z całych sił starają się, aby zapewnić swoim gościom udany pobyt. Kto z nas nie marzy o kolacji na pomoście i noclegu w domku nad samym brzegiem jeziora? Niech zachętą będzie chociażby to, że to tu Gustav Klimt spędzał letnie miesiące i to właśnie Attersee stało się tematem jego najsłynniejszych pejzaży.

Pieszo lub rowerem w górach

W regionie Dachstein Salzkammergut znajdziemy piesze szlaki i trasy rowerowe o każdym stopniu trudności. U podnóża Krippensteinu na miłośników dwóch kółek czeka nowa Bike Arena Obertraun. Zwolennicy jazdy rekreacyjnej chętnie wybierają szlak “Ostuferradweg” biegnący wokół jeziora Hallstättersee, a miłośnicy wędrówek wyprawę do platformy widokowej „5Fingers“ –   A dla tych, którzy zapragną zarzyć odrobiny kultury i tradycji czeka okoliczne Halstatt – miasto wyróżnione na światowej Liście Dziedzictwa UNESCO, z przymrużeniem oka nazywane małym miastem z wielką historią – dziś zresztą najczęściej fotografowane wśród gości odwiedzających Austrię.

Relację z Ekspedycji do Austrii możecie śledzić na http://austriantime.national-geographic.pl/

Więcej:podróże