Ma 515 milionów lat i zadziwiająco rozbudowany organizm. Pojawił się na Ziemi znacznie wcześniej, niż sądzono

Już sama nazwa gatunkowa tego robaka: Iotuba chengjiangensis, przywodzi na myśl, że losy kambryjskich organizmów nie były jednoznaczne. W przypadku osobnika sprzed 515 milionów lat naukowcy zdziwili się więcej niż jeden raz.
Ma 515 milionów lat i zadziwiająco rozbudowany organizm. Pojawił się na Ziemi znacznie wcześniej, niż sądzono

O swoich ustaleniach badacze piszą na łamach Proceedings of the Royal Society B. Z publikacji możemy wywnioskować, jakoby skamieniałości liczące ponad pół miliarda lat posiadały pozostałości układu pokarmowego i nerek. Organizmy te miały więc zaskakująco rozbudowaną anatomię. Ich zaawansowane cechy budowy najwyraźniej pojawiły się na Ziemi znacznie wcześniej, niż można było przypuszczać.

Czytaj też: Mobbing w świecie przyrody to sposób na przetrwanie. Tak bronią się ptaki śpiewające

I to całkiem sporo wcześniej, bo o około 200 milionów lat. Do tej pory badacze zakładali, iż tego typu organizmy zaczęły zamieszkiwać naszą planetę mniej więcej 200 milionów lat po tym, jak doszło do eksplozji kambryjskiej. Właśnie za jej sprawą, w okresie od 542 do 510 mln lat temu, na Ziemi w błyskawicznym tempie wzrosła różnorodność organizmów wielokomórkowych. I. chengjiangensis był przedstawicielem pierścienic, czyli długich bezkręgowców o wydłużonych ciałach składających się z pierścieni. Współcześnie możemy spotkać na przykład dżdżownice, również będące pierścienicami. 

 Skamieniałość I. chengjiangensis wskazuje na obecność pozostałości układu pokarmowego i nerek

Wiemy, że główne linie zwierząt, które widzimy dzisiaj, pojawiły się podczas eksplozji kambryjskiej, ale zawsze myśleliśmy, że pierścienice spóźniły się na imprezę, a ich główne podgrupy nie zaczęły się różnicować aż do niemal 200 milionów lat później. Ale niesamowicie zachowane skamieniałości, które badaliśmy, i struktura tych niezwykłych małych stworzeń podważają ten obraz i pokazują, że pierścienice – w tym Iotuba chengjiangensis – wydawały się podążać za wzorcem wydarzeń zapoczątkowanych przez eksplozję kambryjską. wyjaśnia Martin Smith z Uniwersytetu w Durham

Czytaj też: Jak wygląda najbrzydszy pies? W tym kraju właśnie wybrali pupila, który wywołał falę zachwytu

Innymi słowy, pierścienice występujące na Ziemi obecnie miały swoich przodków znacznie wcześniej, niż mogłoby się wydawać. Ponad pół miliarda lat to wystarczająco długi czas, aby owe zwierzęta zdążyły rozprzestrzenić się na całym świecie. Szacuje się, iż łącznie jest ich ponad 17 tysięcy gatunków, przy czym w kraju nad Wisłą ich liczba wynosi ponad trzysta. Niewykluczone, iż pojawienie się tych zwierząt znacznie wcześniej niż sądzono zapewniło im dogodne warunki do ewolucji i zwiększenia swojej liczebności, a w konsekwencji – przetrwania do czasów współczesnych.