Ekspozycja „Acf of Faith” w SWPS

„Acf of Faith” – to tytuł ekspozycji prezentowanej w ramach I Festiwalu Fotodokumentu, organizowanego przez poznańską Wyższą Szkołę Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, warszawską Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej i Instytut Fotografii Pro Fotografia. Wystawa „Akt wiary” zostanie udostępniona w siedzibie SWPS od 2 grudnia 2008 r. do 9 stycznia 2009 r.

Prezentowana w SWPS ekspozycja jest częścią odbywającego się w Poznaniu I Festiwalu Fotodokumentu. Jego celem jest przywrócenie sztuki dokumentu fotograficznego szerszej publiczności.
Na „Act of Faith” składają się prace 46 fotografów z całego świata. W SWPS będzie można także zapoznać się z dwiema wystawami towarzyszącymi: „Czeczenia 1995” – klasyka polskiego fotoreportażu – Mariusza Foreckiego oraz „Albania 2006” Bartka Wrześniowskiego. Zaprezentowane fotografie to efekt twórczego i skłaniającego do refleksji poszukiwania przejawów wiary w różnych kulturach świata. Zdjęcia w subtelny sposób ukazują rytuały, problemy religii i związane z nimi konflikty, których nie jesteśmy świadomi i o których na ogół się nie mówi.
Ekspozycja „Act of Faith” po raz pierwszy została zaprezentowana na holenderskim festiwalu Noorderlicht w 2007 roku, który w 2007 roku został umieszczony przez nowojorski magazyn fotograficzny Photo District News na czele piątki najlepszych festiwali fotograficznych na świecie. Od pierwszej edycji (w 1990 r.) Noorderlicht stał się miejscem skupiającym fotografów formalnie poszukujących, którzy podejmują w swojej twórczości problematykę społeczną.
Wim Melis, kurator Noorderlicht Festiwal i jednocześnie twórca wystawy „Act of Faith” podkreśla społeczny wymiar religii i ogromne zapotrzebowanie na nią: – Chusta na głowie wygrywa, Darwin przegrywa. Obojętnie, czy to islam, chrześcijaństwo, czy scjentologia – religia wraca zawzięcie – mówi.

– Święte księgi w jednej ręce i broń w drugiej – przykłady ciągną się bez końca, na poziomie wiary jako źródła życia osobistego lub jako legitymizacja władzy publicznej – uważa kurator.
h.k.