Elektroniczna gazeta już wkrótce na rynku!

Lekkie i niezwykle cienkie urządzenie przeznaczone do czytania dokumentów elektronicznych ma format A4 i jest podobne do zwykłej gazety. Jego producent, brytyjska firma Plastic Logic zapowiada, że wkrótce nowość pojawi się na sklepowych półkach.

          Na razie nie wiadomo, jaka będzie nazwa cienkiego jak czasopismo czytnika elektronicznych gazet, producent nie podaje również, ile będzie kosztował. Wynalazek zrobił jednak olbrzymią furorę na wystawie DEMOfall 08, która odbyła się na początku września w San Diego.

          Długo wyczekiwany papier elektroniczny jest dwa razy większy, dwa razy lżejszy i aż trzy razy cieńszy, niż produkty konkurencyjne. E-gazeta waży 56 gramów, a wymiary 10-calowego ekranu przypominają średniej grubości miesięcznik w formacie A4. Ekran papieru jest wystarczająco duży, aby można było wyświetlać na nim strony gazet naturalnych rozmiarów. Czytnik Plastic Logic wykorzystuje technologię elektronicznego atramentu opracowaną przez amerykańską firmę E Ink, pioniera technologii e-papieru. Zbudowany z cienkiego i elastycznego plastiku elektroniczny czytnik za pomocą bezprzewodowej sieci bez przerwy aktualizuje swoją zawartość. Można w nim przechowywać setki stron książek, gazet i dokumentów w różnych formatach (Word, Adobe PDF, Powerpoint, Excel).  

          Specjaliści Plastic Logic twierdzą, że na elektroniczną gazetę, którą będzie można zgiąć niczym zwykłą kartkę papieru, trzeba będzie jeszcze poczekać. Nowość nie wyświetla również kolorów, posiada jednak 4 stopnie szarości. Jak działa płaski czytnik, można zobaczyć na krótkich filmach zamieszczonych na YouTube. 

          Prototyp elektronicznego czytnika firmy Plastic Logic pojawił się już w roku 2005. W ciągu raptem trzech lat firma zrealizowała swój projekt i przygotowała go do produkcji masowej. Oficjalnie produkcja ta rozpocznie się w Dreźnie we wrześniu 2008, a kupić produkt w sklepach będziemy mogli już w pierwszej połowie następnego roku. Węcej szczegółów dotyczących fascynującego urządzenia poznamy w styczniu na wystawie elektroniki International CES 2009 w Las Vegas. JSL

źródło: www.plasticlogic.com