Elektroniczna linijka

Elektroniczna linijka kreślarska Electronic Ruler wygląda i działa tak samo, jak zwykła drewniana linijka. Prawie tak samo.

Jej autorami są dwaj młodzi izraelscy studenci Shay Shafranek z Jeruzalem oraz Oded Webman z Tel Awiwu, uczący się w Berlinie w ramach projektu uniwersytetu sztuki Design Reaktor.

Wewnątrz elektronicznego instrumentu kreślarskiego o długości 15 cm i tradycyjnym wizerunku znajduje się szereg oporników. Kiedy ołówek przejeżdża wzdłuż linijki, napotyka kontakty, a zmianie ulega rezystancja szeregowa oporników. Rezystancję tę mierzą przyrządy znajdujące się wewnątrz linijki, a jej wartość pojawia się na ekranie. W ten sposób w czasie rzeczywistym można widzieć na linijce długość kreślonej linii lub zmierzyć odległość pomiędzy punktami. Electronic Ruler włączany, wyłączany i zerowany jest przez naciśnięcie jedynego nacisku. Linijka może zostać pokryta zarówno cienką warstwą drewna, jak i materiałem drewnopodobnym.

Shay i Oded podkreślają, że nie mają na celu robienie konkurencji tradycyjnym linijkom. Wynalazcy chcieliby jednak wprowadzić do zwykłego procesu mierzenia i kreślenia nieco innowacyjności, prostoty i radości. Takie rozwiązanie spodoba się według nich nie tylko uczniom, lecz i zawodowym architektom.

Obecnie gotowy jest już pełnofunkcyjny prototyp, a jego autorzy mają nadzieję na to, że kiedyś uda się wprowadzić nowoczesną linijkę na rynek, co wcale nie jest takie nieprawdopodobne, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza że w projekt Electronic Ruler zaangażowała się niemiecka firma Britze Elektronic. JSL

źródło: www.shayshafranek.com