Ta elektrownia wodna jest jedną z najstarszych w Polsce, ale nie kończy działalności. Zostanie zmodernizowana

Jak poinformowali przedstawiciele spółki PGE Energia Odnawialna, znajdująca się w Gubinie elektrownia wodna, którą uruchomiono w 1905 roku, zostanie poddana pracom modernizacyjnym.
Ta elektrownia wodna jest jedną z najstarszych w Polsce, ale nie kończy działalności. Zostanie zmodernizowana

Elektrownia Wodna Gubin pamięta czasy sprzed pierwszej wojny światowej i pomimo upływu lat działa do dziś. Przeprowadzone naprawy oraz wprowadzone usprawnienia mają zapewnić jej kolejne dekady funkcjonowania. Mówi się, że ten niezwykle zasłużony obiekt hydrotechniczny będzie mógł dzięki temu dostarczać energię przez co najmniej 40 kolejnych lat. 

Czytaj też: Ten metal jest droższy od złota, choć nie używa się go tam, gdzie sądzisz

Poza wydłużeniem żywotności w grę wchodzi także wzrost wydajności jednej z najstarszych elektrowni wodnych w kraju. Jej moc wzrośnie bowiem z 3634 MWh do ok. 4000 MWh. Wyprodukowana na miejscu energia posłuży do zaspokojenia potrzeb energetycznych nawet 2000 gospodarstw domowych. 

Znajdująca się na Nysie Łużyckiej elektrownia ma za sobą już kilka etapów prac modernizacyjnych. Te były jednak prowadzone wyłącznie w ubiegłym wieku, kolejno w 1927, 1957, 1970 i 1974 roku. Od ostatnich modernizacji minęło więc niemal pięćdziesiąt lat! Po tak długiej przerwie przyszła pora na zmiany: na początku wymienione zostaną hydrozespoły Hz 3 i Hz 2 wraz całym zapleczem technologicznym. Później prace obejmą natomiast hydrozespół Hz 1 i będą dotyczyły aparatu kierowniczego, wirnika, łożyska nośnego i głównego, układu regulacji oraz generatora. Działania mają zakończyć się do końca marca 2024 roku.

Elektrownia Wodna Gubin rozpoczęła swoją działalność w 1905 roku

Co ważne, modernizacja Elektrowni Wodnej Gubin wpisuje się w rozwój zrównoważonej gospodarki wodnej. Zastosowane zostaną tu rozwiązania chroniące bioróżnorodność i harmonijne funkcjonowanie organizmów rzecznych, w tym lokalnych gatunków ryb. To doskonały przykład połączenia ekologii z ekonomią, wielowiekowego dziedzictwa w zakresie wykorzystywania hydroenergetyki z nowoczesną technologią. zauważa Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Czytaj też: Wenecja wysycha i co do tego nie wątpliwości. Eksperci jednak mówią co innego

Produkcja energii z wykorzystaniem elektrowni wodnych nie jest w naszym kraju równie powszechna jak na przykład w Skandynawii. Wystarczy wspomnieć, iż w skali świata tego typu obiekty hydrotechniczne odpowiadają za produkcję ponad 1/5 energii elektrycznej. W naszym kraju najwięcej energii wodnej czerpie się rzecz jasna z Wisły, a także dorzeczy Odry i Wisły. Odpowiada ona niestety za mniej niż 2% produkowanej energii elektrycznej w całym kraju. Mimo to, wśród odnawialnych źródeł energii, energetyka wodna plasuje się na trzecim miejscu – za elektrowniami wiatrowymi oraz słonecznymi. Największa elektrownia wodna w Polsce znajduje się w Żarnowcu i ma moc ponad 700 MW.