Zapomnij o tradycyjnych rowerach górskich. Z tym eMTB wejdziesz na nowy poziom

Elektryczne rowery górskie (eMTB) radykalnie przekształciły krajobraz jazdy w terenie na jednośladach, oferując rowerzystom ekscytujące doświadczenie jazdy po górach z dodatkową zaletą wsparcia elektrycznego. Spośród wielu dostępnych eMTB to debiutujący właśnie Aventon Ramblas wyróżnia się imponującymi możliwościami, co czyni go godnym uwagi wyborem zarówno dla entuzjastów, jak i dojeżdżających.
Zapomnij o tradycyjnych rowerach górskich. Z tym eMTB wejdziesz na nowy poziom

Elektryczny rower górski Aventon Ramblas, czyli jak z łatwością podbijać wzniesienia

Elektryczne rowery górskie są zaprojektowane tak, aby wzbogacić doświadczenie jazdy po górach o silniki elektryczne, które zapewniają wsparcie podczas pedałowania. To technologiczne ulepszenie pozwala rowerzystom z łatwością pokonywać trudne tereny, czyniąc zniechęcające wzniesienia i długie szlaki bardziej przystępnymi. Silnik elektryczny, jako najczęściej jednostka umieszczona centralnie, czyli między korbami, jest kluczową cechą eMTB, jako że zapewnia bezpośrednie wspomaganie układu napędowego, a tym samym poprawia efektywność i prowadzenie szczególnie na stromych wzniesieniach.

Czytaj też: Podjeżdżasz i odjeżdżasz z pełnym akumulatorem. Elektryczne samochody powinny działać właśnie TAK

Podczas jazdy w takich warunkach wydajny silnik wyciska z siebie zwykle siódme poty i dlatego nowoczesne eMTB są wyposażone w akumulatory o dużej pojemności, które obiecują przedłużone przygody na jednym ładowaniu, zmniejszając obawy przed wyczerpaniem zasięgu nawet podczas długich przejażdżek. Twórcy Ramblas z firmy Aventon zadbali zresztą szczególnie o napęd w tym e-bike, łącząc ze sobą silnik Aventon A100 o 100-Nm momencie obrotowym z 698-Wh akumulatorem z ogniwami LG 21700, który gwarantuje do prawie 130 km na jednym ładowaniu.

Czytaj też: Naukowcy dążą do wielkiego przełomu w kontekście elektryków. Tym razem nie chodzi o akumulatory

Domem dla tego duetu jest wytrzymała rama ze stopu 6061, która radzi sobie z obciążeniem do 136 kg. Jeśli z kolei idzie o amortyzację, nabywcy mogą liczyć na widelec RockShox o 130-mm skoku i 29- lub 27,5-calowe obręcze z terenowymi oponami Maxxis (zależnie od rozmiaru ramy), a do tego 4-tłoczkowe hamulce hydrauliczne oraz 12-biegową przerzutkę tylną SRAM NX. Zaznajomieni z przygodami na jednośladach w górach docenią też opcję szybkiego opuszczania sztycy siodłowej.

Czytaj też: Chińskie akumulatory wykazują imponujące właściwości. Tych postępów nie można przeoczyć

W cenie 2699 dolarów (prawie 11000 zł bez podatku) Aventon Ramblas jest przedstawiany jako opcja o dobrej relacji ceny do wydajności dla tych rowerzystów, którzy szukają wydajnego eMTB. Jego połączenie potężnego silnika, akumulatora o dużej pojemności i solidnej jakości czyni go wszechstronnym wyborem zarówno dla terenowych szlaków, jak i miejskiego środowiska. Przynajmniej na papierze.