Etna, największy wulkan w Europie źródłem zjawiskowych pierścieni wirowych. Zobacz nagrania

Etna zlokalizowana we wschodniej części Sycylii to najaktywniejszy stratowulkan na powierzchni naszej planety i zarazem największy wulkan w Europie. Choć u jej podstaw żyją setki tysięcy ludzi, to w rzeczywistości cały czas grozi ona erupcją. Aktywność tę widać na co dzień w postaci wydobywających się z jego kraterów gazów i pary wodnej.
Etna, największy wulkan w Europie źródłem zjawiskowych pierścieni wirowych. Zobacz nagrania

Na najnowszych nagraniach zarejestrowanych kilka dni temu u podstawy wulkanu można zobaczyć coś nietypowego. Okazuje się bowiem, że Etna doskonale sprawdziłaby się w roli Gandalfa w filmach z serii Władca Pierścieni. Dokładnie tak samo jak on, jest ona w stanie wypuszczać zjawiskowe pierścienie z pary wodnej. Nie trzeba sobie tutaj niczego wyobrażać, bowiem zdjęcia i nagrania pokazują, jak unoszący się z jednego ze zboczy Etny dym przekształca się w charakterystyczne pierścienie, które następnie unoszą się ku niebu. Fakt, że źródłem pierścieni jest zbocze wulkanu, może wskazywać, że właśnie powstał w nim zupełnie nowy krater.

Specjaliści zwracają uwagę w tym miejscu przede wszystkim na liczbę unoszących się nad kraterem pierścieni. Jak wskazują, Etna co do zasady wytwarza ich zdecydowanie najwięcej, jednak w ostatnim czasie sama bije ustanowione przez siebie wcześniej rekordy.

Czytaj także: Ucieczka 2 tys. osób przed rzeką ognia. Wulkan Semeru długo nie wytrzymał – jedyne 363 dni…

Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że choć przyciągają uwagę, to jednak same pierścienie wirowe nie są w żaden sposób niebezpieczne czy szkodliwe. Nie wskazują one także na zbliżającą się erupcję. To jedynie wydostające się z krateru gazy i skondensowana para wodna, która tworzy charakterystyczne kształty w kontakcie z powietrzem.

Jak tłumaczą wulkanolodzy, para wodna wydostająca się z krateru wulkanicznego jest sama w sobie bezbarwna i dopiero podczas kondensacji staje się biaława, a tym samym widoczna. W tym przypadku do zjawiska kondensacji pary wodnej dochodzi na skutek przejścia wraz ze wznoszeniem się z otoczenia znacznie cieplejszego, do chłodniejszego. To właśnie duża różnica temperatur między wnętrzem wulkanu a otaczającym go powietrzem w atmosferze powoduje powstawanie charakterystycznych białawych obłoków.

Czytaj także: 10 wulkanów, które są jak tykające bomby. Lepiej nie mieszkać w ich pobliżu

Powstawanie pierścieni jest związane z jednej strony z fizyką unoszących się w atmosferze obłoków pary wodnej i gazów, a z drugiej strony kształtem samego krateru, z którego wydostają się one do atmosfery. Nie ma tutaj jednak dużej różnicy między tym, czego dokonuje Etna, a tym co musi zrobić palacz starający się wypuścić dokładnie takie same pierścienie z dymu.

Możemy być pewni, że jakakolwiek zmiana aktywności Etny zostanie natychmiast zauważona. Naukowcy wskazują, że choć w odległości 10 km od wulkanu mieszka tylko kilka tysięcy osób, to już w odległości 30 km jest ich ponad milion. Z uwagi na fakt, że wulkan ten stanowi realne zagrożenie dla mieszkańców, gdyby doszło do silnej erupcji, jego aktywność jest stale monitorowana.

Więcej:etna