EURO 2012: Kibicuj z głową do góry!

Polscy kibice należą do najlepszych na świecie, to fakt. Ale jak wyróżnić się z fali biało-czerwonego tłumu i wesprzeć swoją ulubioną drużynę czy piłkarza? Jest i na to sposób. Wystarczy wziąć udział w akcji “Głowy do góry! Pokaż, jak wielkim jesteś kibicem” i zaprezentować swoją drugą, tę… większą twarz.

W różnych krajach mamy do czynienia z różnymi kulturami kibicowania. Holendrzy uwielbiają się przebierać w swoje królewskie pomarańczowe barwy, Duńczycy słyną z wielkiego szacunku dla rywali i zawsze w milczeniu wysłuchują hymnu rywala, Hiszpanie konfrontacje meczowe rozpoczynają wielogodzinnym biforkiem, a kończą afterkiem o świcie.
Czy Polacy mogą mieć swój własny styl kibicowania oparty na tym, co lubimy najbardziej – ironicznym i abstrakcyjnym humorze, czy też może jesteśmy skazani na bandyckie hordy huliganów?

Akcja „Głowy do góry! Pokaż, jak wielkim jesteś kibicem” to brawurowa próba uczynienia z polskich stadionów aren pełnych uśmiechów. Kibice zmierzający na mecz, mogą pomóc swojej drużynie na wesoło. Na specjalnie zaaranżowanych stoiskach tzw. Punktach Wielkiego Kibica, w miastach gdzie odbywają się mecze mistrzostw (4 mecze w Warszawie, 2 w Gdańsku oraz 1 we Wrocławiu), na piłkarskich fanów czekają fotografowie wykonujący profesjonale portrety.

Do zdjęć tych jednak pozuje się w dość nietypowy sposób – zasadą jest zrobienie jak najgroźniejszej, ale zabawnej w swojej wymowie miny. Taki nietypowy portret drukowany jest w formacie ponad naturalnie dużym (80x60cm) i staje się dodatkowym atrybutem kibica podczas meczu. Celem oczywiście nie jest realne straszenie rywali, co najwyżej zdekoncentrowanie w kluczowym momencie.

Sygnał do akcji dał Jack Blankenship, zawzięty kibic koszykówki wspierający zespół swojego uniwersytetu w Alabamie. Blankenship postanowił dekoncentrować przeciwników swojego zespołu poprzez niezwykłe zdjęcia swojej “przerażającej” twarzy.  Prześmieszne miny prezentowane przez kibica szybko znalazły uznanie telewidzów oglądających transmisje, a pomysł zaczął być twórczo rozwijany przez kolejnych kibiców.

Podczas tegorocznych mistrzostw trend „kibicowania z głową” zawitał także do miast organizatorów EURO.

Dotychczas akcja odbyła się w Warszawie i Gdańsku i Wrocławiu. Być może akcja Głowy do góry! – to jeden ze sposobów na pokonanie drużyny przeciwnej? Wszystkie chwyty będą dozwolone. Szczególnie te podszyte humorem. Warto spróbować! Wielkie Głowy będzie można odbierać w dniu meczu, tuż przy strefie kibica  (w Warszawie 21.06 oraz 28.06 na Placu Konstytucji, 22.06 na Targu Węglowym we Wrocławiu). Dodatkowo, dla osób, które chcą kibicować „słowami” będą do wykorzystania duże hasła „Polska gola!” oraz „Jeszcze jeden”, które także będą dostępne w Punktach Wielkiego Kibica. Szczegóły na www.glowydogory.pl. Wszystkie stoiska będą oznaczone.