Europa coraz cieplejsza. Nie to chcielibyśmy usłyszeć…

Europa ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata. Nie oznacza to bynajmniej dłuższego lata, a bardziej chaotyczną pogodę.
Europa ociepla się coraz szybciej, a ekstremalne zjawiska pogodowe będą częstsze /Fot. Pixabay

Europa ociepla się coraz szybciej, a ekstremalne zjawiska pogodowe będą częstsze /Fot. Pixabay

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała raport, który wskazuje, że temperatury w Europie wzrosły w ciągu ostatnich 30 lat ponad dwukrotnie w stosunku do średniej globalnej. To najwyższa wartość ze wszystkich kontynentów na świecie. Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być poważne: pożary, powodzie i wpływ gospodarki na ekosystemy.

Europa coraz cieplejsza

Raport State of the Climate in Europe został opracowany wspólnie z unijnym serwisem Copernicus Climate Change i skupił się na całym 2021 roku. Zawiera on informacje o rosnących temperaturach, lądowych i morskich falach upałów oraz różnych objawach ekstremalnej pogody, a także cofającym się lodzie i śniegu.

Według WMO w latach 1991-2021 temperatury w Europie znacznie się podwyższyły, w średnim tempie około +0,5°C na dekadę. W rezultacie lodowce alpejskie straciły 30 m grubości lodu w latach 1997-2021. Topnieje także lodowa powłoka Grenlandii, co przyczynia się do przyspieszenia wzrostu poziomu morza. Latem 2021 na Grenlandii doszło do pierwszego w historii zarejestrowanego opadu deszczu w jej najwyższym punkcie, stacji Summit.

W 2021 r. globalne ocieplenie przyczyniło się do setek ofiar śmiertelnych, pół miliona osób bezpośrednio dotkniętych tym zjawiskiem i szkodami gospodarczymi przekraczającymi 50 mld $.

Naukowcy apelują, że to dopiero początek. Zdrowie Europejczyków jest narażone na wiele czynników, w tym choroby i zgony spowodowane coraz częstszymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Eksperci oczekują także wzrostu przypadków chorób odzwierzęcych (zoonoz), które mogą doprowadzić do masowych zachorowań, a być może i kolejnych pandemii.

Czytaj też: Globalne ocieplenie faktycznie globalne? Ostatnie 12 000 lat przynosi zaskakującą odpowiedź na to pytanie

Ale są też dobre wiadomości. Wiele europejskich krajów odniosło duży sukces w ograniczaniu emisji gazów cieplarnianych: na Starym Kontynencie zmniejszyły się one o 31% w latach 1990-2020, a postawiony cel – 55% do 2030 r. – jest możliwy do realizacji. Europa jest również jednym ze światowych liderów w zapewnianiu systemów wczesnego ostrzegania – plany działań na rzecz ochrony zdrowia przed upałami uratowały życie wielu osobom.

Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO, mówi:

Europa przedstawia żywy obraz ocieplającego się świata i przypomina nam, że nawet dobrze przygotowane społeczeństwa nie są bezpieczne przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych. W tym roku, podobnie jak w 2021 r., duże części Europy zostały dotknięte rozległymi falami upałów i suszami, które podsyciły dzikie pożary. W 2021 roku wyjątkowe powodzie spowodowały śmierć i zniszczenia.