Europejscy naukowcy odkryli nowy obszar mózgu. Dzięki niemu widzimy “kątem oka”

Zespół naukowców odkrył opisał obszar wzrokowego w mózgu. Nazywa się “prostriata” i jest odpowiedzialny za widzenie peryferyjne.
Europejscy naukowcy odkryli nowy obszar mózgu. Dzięki niemu widzimy “kątem oka”

Zespół naukowców pracujących we Włoszech badał prostriatę za pomocą rezonansu magnetycznego. Wyniki wskazują, że właśnie w tym miejscu przetwarzane są informacje o szybkim ruchu w obszarze peryferyjnym widzenia. 

W ramach badań skonstruowali urządzenie umożliwiające pokazywanie szybko poruszających się obrazów w szerokim polu. Do budowy maszyny zatrudniono Vincenzo Greco z Instytutu Optyki CNR we Florencji. Optyczny sprzęt stworzono z materiału, który nie reagował w silnym polu magnetycznym skanerów Monasterio Foundation w Pizie, gdzie prowadzono badania.  W badaniach pod wodzą profesor Marii Concetty Morrone i dr Kyriaki Mikellidou brał udział także polski naukowiec – dr Jan Kurzawski.

Okazało się, że obszar ten zawiera prawie kompletną “mapę” świata zewnętrznego. Jednak w przeciwieństwie do innych obszarów mózgu, które skupiają się na analizie informacji o centralnym obszarze widzenie, tym z najwyższą aktywnością, mapa tworzona przez prostriatę opiera się o informacje z peryferiów. Do czego służy? Wyobraź sobie, że “kątem oka” dostrzegasz zagrożenie, na przykład szybko zbliżający się obiekt. Dzięki właśnie temu obszarowi mózg zdecyduje o uniku. Co ważne, poprzenie badania wskazały, że ten obszar reagując wyjątkowo szybko na bodźce przesyła informacje do obszarów odpowiedzialnych za motorykę i emocje. 

Zrozumienie wszystkich funkcji tego obszaru pomoże także w medycynie. Protstriata to jeden z pierwszych obszarów mózgu, które doznają uszkodzeń podczas choroby Alzheimera. 

Źródło: Cell