Zespół naukowców pracujących we Włoszech badał prostriatę za pomocą rezonansu magnetycznego. Wyniki wskazują, że właśnie w tym miejscu przetwarzane są informacje o szybkim ruchu w obszarze peryferyjnym widzenia. 

W ramach badań skonstruowali urządzenie umożliwiające pokazywanie szybko poruszających się obrazów w szerokim polu. Do budowy maszyny zatrudniono Vincenzo Greco z Instytutu Optyki CNR we Florencji. Optyczny sprzęt stworzono z materiału, który nie reagował w silnym polu magnetycznym skanerów Monasterio Foundation w Pizie, gdzie prowadzono badania.  W badaniach pod wodzą profesor Marii Concetty Morrone i dr Kyriaki Mikellidou brał udział także polski naukowiec - dr Jan Kurzawski.

Okazało się, że obszar ten zawiera prawie kompletną "mapę" świata zewnętrznego. Jednak w przeciwieństwie do innych obszarów mózgu, które skupiają się na analizie informacji o centralnym obszarze widzenie, tym z najwyższą aktywnością, mapa tworzona przez prostriatę opiera się o informacje z peryferiów. Do czego służy? Wyobraź sobie, że "kątem oka" dostrzegasz zagrożenie, na przykład szybko zbliżający się obiekt. Dzięki właśnie temu obszarowi mózg zdecyduje o uniku. Co ważne, poprzenie badania wskazały, że ten obszar reagując wyjątkowo szybko na bodźce przesyła informacje do obszarów odpowiedzialnych za motorykę i emocje. 

Zrozumienie wszystkich funkcji tego obszaru pomoże także w medycynie. Protstriata to jeden z pierwszych obszarów mózgu, które doznają uszkodzeń podczas choroby Alzheimera. 

Źródło: Cell