Zwycięzcy tego rankingu wyznaczają trendy. Europejski Samochód Roku 2020 wygrał z Teslą i Porsche

Samochód Roku to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w świecie motoryzacji, nie należy zatem dziwić się, że każdemu producentowi zależy na zdobyciu tego tytułu. Najlepszy samochód roku – to brzmi dumnie i z całą pewnością przekłada się na wzrost sprzedaży uhonorowanego modelu. Jakie samochody wygrywały konkurs w ostatnich latach?
Zwycięzcy tego rankingu wyznaczają trendy. Europejski Samochód Roku 2020 wygrał z Teslą i Porsche

Samochód Roku  to wyróżnienie może zdobyć dosłownie każdy model, z wyłączeniem supersamochodów, czyli aut sportowych najwyższej klasy. Zdarzały się edycje plebiscytu, w których tytuł padał łupem modeli luksusowych, dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stawały auta klasy GT, jednak w większości, prestiżowa nagroda przypadała modelom bardziej pospolitym, pozostającym w zasięgu przeciętnego odbiorcy. Jak było w ostatnich latach?

 

Europejski Samochód Roku: od kiedy przyznawane jest wyróżnienie?

Samochód Roku to wyróżnienie, przyznawane dla najlepszego auta na kolejny rok. W konkursie mogą brać udział modele, które debiutują na rynku w bieżącym roku kalendarzowym i które spełniają określone kryteria. W przypadku europejskiej edycji konkursu, mowa o następujących warunkach:

auto musi być dostępne w sprzedaży na etapie głosowania,

samochód musi być dostępny przynajmniej na 5 rynkach europejskich,

prognozowana roczna sprzedaż mus przekraczać 5 tys. egzemplarzy.

Konkurs jest organizowany nieprzerwanie od 1964 roku. W głosowaniu bierze udział kilkudziesięciu jurorów z 22-23 krajów Starego Kontynentu (zależnie od edycji). Wyniki są ogłaszane podczas corocznego Salonu Samochodowego w Genewie.

 

Europejski Samochód Roku 2017

Samochód roku 2017 to Peugeot 3008. Francuski crossover zdobył 319 punktów i wyprzedził w finałowym głosowaniu Alfę Romeo Giulię (średniej klasy sedan, 296 punktów) i Mercedesa klasy E (limuzyna klasy wyższej, 197 punktów).

Model 3008 został zbudowany na modułowej platformie EMP2. Auto legitymuje się długością 4447 mm, szerokością 1841 mm i wysokością 1620 mm. Bagażnik zmieści 520 litrów. Po złożeniu tylnej kanapy, pojemność przestrzeni bagażowej wzrasta do 1580 litrów.

Samochód można nabyć z jedną z 6 jednostek napędowych. W ofercie znalazły się 2 motory benzynowe i 4 diesle. Bazowym silnikiem jest 1,2 PureTech, generujący 130 KM. Większą mocą legitymuje się jednostka 1,6 THP, która osiąga 165 KM. Wśród silników wysokoprężnych należy wymienić motory 1,6 BlueHDi i 2,0 BlueHDi, o mocy 100-180 KM.

W wyróżnionym modelu, francuski producent zastosował tzw. i-Cocpit, którego sercem jest ekran o przekątnej 12,3 cala. Nie zabrakło systemów wspomagających jazdę i zwiększających bezpieczeństwo. W wyposażeniu można znaleźć m.in. system aktywnego utrzymywania samochodu na pasie ruchu, system monitorujący martwe pole, adaptacyjny tempomat i system rozpoznający znaki drogowe. 

W chwili przyznawania wyróżnienia, podstawowa wersja z silnikiem 1,2, była wyceniona na 75990 zł.

Europejski Samochód Roku 2018

Samochód Roku 2018 pochodzi ze Szwecji. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie w Europie zostało przyznane Volvo XC40 – kompaktowemu SUV-owi, który zdobył 325 punktów. Auto pokonało Seata Ibizę (hatchback segmentu B, 242 punkty) i BMW serii 5 (sedan klasy wyższej, 226 punktów).

Volvo XC40 jest pierwszym modelem szwedzkiego producenta, który został zbudowany na nowej platformie CMA. Kompaktowy SUV czerpie pełnymi garściami ze stylistyki większych modeli (XC60 i XC90), jednak linia nadwozia jest na tyle unikalna, że nie sposób pomylić to auto z większymi braćmi. 

Przy długości wynoszącej 4,42 metra i rozstawie osi na poziomie 2,7 metra, XC40 jest jednym z najprzestronniejszych reprezentantów segmentu kompaktowych SUV-ów. Bagażnik mieści 460 litrów.

Wnętrze nie odbiega od koncepcji minimalistycznego designu, znanej z innych modeli Volvo. Centralnym elementem deski rozdzielczej jest 9-calowy ekran dotykowy, za pośrednictwem którego kierowca może obsłużyć większość pokładowych systemów. 

W chwili debiutu auta, nabywcy mieli do wyboru wysokoprężną jednostkę D4, generującą 190 KM, oraz silnik benzynowy T5, o mocy 247 KM (oba o pojemności dwóch litrów). 

 

Europejski Samochód Roku 2019

Samochód Roku nie musi być nudny i banalny. O ile od 2013, nagroda trafiała do modeli, które nie były w stanie niczym zaskoczyć, to w 2019 roku, sytuacja ta uległa zmianie. Jurorzy orzekli, że najlepsze auto roku to Jaguar I-Pace. Elektryczny crossover z logo dzikiego kota zdobył 250 punktów i o włos wyprzedził Alpine A110 (samochód sportowy, 250 punktów) i Kię Ceed (kompaktowy hatchback, 247 punktów). Samochody z pierwszego i drugiego miejsca zdobyły identyczną liczbę punktów, jak więc wyłoniono zwycięzcę? W ramach dogrywki, jurorzy podliczyli liczbę pierwszych miejsc w głosowaniach poszczególnych członków jury, które zajęły oba modele. W rezultacie, zwycięzcą okazał się Jaguar. Była to pierwsza taka sytuacja w długiej historii konkursu.

Zanim Jaguar I-Pace trafił do sprzedaży, został poddany rygorystycznym testom, które miały sprawdzić jak elektryczne auto poradzi sobie w ekstremalnych warunkach, m.in. przy temperaturze dochodzącej do -40 stopni Celsjusza.

Jak zapewnia producent, jedną z największych zalet zwycięskiego crossovera jest szybkie ładowanie akumulatorów. Korzystając z ładowarki o mocy 100 kW, kierowca uzupełni zapas energii w ogniwach do 80 proc., w czasie ok. 45 min. Korzystając z domowego gniazdka, elektrycznego Jaguara można naładować od 0 do 100 proc. w 13 godzin. Zasięg na jednym ładowaniu to nawet 480 km.

Jaguar I-Pace jest napędzany dwoma silnikami elektrycznymi (po jednym na każdej osi), o sumarycznej mocy 400 KM i momencie obrotowym 696 Nm. Takie parametry przekładają się na sprint do pierwszej setki w czasie 4,8 sek.  

Sportowe osiągi to jeszcze nie wszystko, ważne są też aspekty funkcjonalne. Mierzący 4682 mm samochód, może pochwalić się bagażnikiem o pojemności aż 656 l. Po złożeniu tylnych siedzeń, wartość ta wzrasta do 1453 l.

 

Europejski Samochód Roku: kandydaci i zwycięzca 2020

Samochód Roku 2020 ugruntował francuską dominację w tym prestiżowym konkursie. Spośród 35 samochodów, do finału dostało się 7 modeli:

Porsche Taycan (eletryczna limuzyna),

Tesla Model 3 (elektryczny średniak),

Toyota Corolla (kompaktowy hatchback),

BMW serii 1 (kompaktowy hatchback),

Renault Clio (hatchback klasy B),

Peugeot 208 (hatchback klasy B),

Ford Puma (miejski crossover).

O ile większość ekspertów była zdania, że finałowy pojedynek rozegra się między Porsche i Teslą, to praktyka pokazała, że w tym roku, jury postawiło na auto dostępne dla przeciętnego nabywcy. Porsche Taycan zdobyło 222 punkty, Tesla Model 3 – 242 punkty. Oba auta elektryczne musiały uznać wyższość Peugeota 208 – miejski hatchback wywalczył 281 punktów. To już trzeci prestiżowy tytuł, który francuski producent zapisał na swoim koncie w ciągu ostatnich 10 lat. Od 1966 roku (kiedy tytuł przypadł w udziale Renault 16), francuskie marki triumfowały w plebiscycie Europejski Samochód Roku aż 17 razy. 

Finał tegorocznej edycji konkursu charakteryzował się innym przebiegiem niż dotychczasowe. Ze względu na pandemię koronowirusa, Salon Samochodowy w Genewie został odwołany. Mimo to, konkurs rozegrano “za zamkniętymi drzwiami” – bez udziału publiczności. 

Więcej:motoryzacja