Kiedy Polacy dostaną myśliwce F-35? Poznaliśmy konkretną datę

F-35 są uważane za najnowocześniejsze myśliwce na świecie, a Amerykanie zamierzają używać ich jeszcze przez ponad 60 lat. Umowę zakupu tych maszyn podpisała także Polska, ale na pierwszą eskadrę musimy jeszcze poczekać. Nowy komunikat MON ujawnia, jak długo.
F-35 z polską “szachownicą” – wizualizacja /Fot. Sztab Generalny WP

F-35 z polską “szachownicą” – wizualizacja /Fot. Sztab Generalny WP

Lockheed Martin F-35 Lightning II to amerykański jednosilnikowy samolot myśliwski 5. generacji o obniżonej wykrywalności. W F-35 udało się zmieścić całe spektrum specjalistycznych urządzeń rozpoznawczych, zwiadowczych, elektronicznych i zakłócających, które zwykle są używane oddzielnie na różnych platformach powietrznych. To cud techniki i duma amerykańskiej armii, a ostatnio pojawiły się sugestie, że będzie używany nawet do 2088 roku.

Czytaj też: F-35 to najlepsze myśliwce na świecie, ale dopiero teraz dostały kluczową zgodę

Swoje F-35 będzie mieć w końcu także Polska. Egzemplarze z biało-czerwoną szachownicą przylecą do bazy lotniczej w Łasku w styczniu 2026 r., a rok później do Świdnina. Dostawy myśliwców dla Polski zakończą się w 2030 roku, o czym poinformował Sztab Generalny Wojska Polskiego w mediach społecznościowych.

F-35 przylecą do Polski już w 2026 roku

Pierwsze polskie egzemplarze F-35 będą gotowe jeszcze w tym roku, ale zanim trafią do Polski, będą stacjonować w jednej z amerykańskich baz. Tam polscy piloci będą się na nich szkolić. Na początku 2026 r. zawitają do bazy w Łasku, gdzie będą stacjonować na stałe. Wkrótce poznamy polską nazwę tych maszyn, gdyż oficjalny konkurs już się zakończył i trwa proces analizowania oddanych głosów. Wyniki zostaną ogłoszone 29 kwietnia.

Czytaj też: Polska i myśliwce F-35. Nawet nie wiesz, jak bardzo ich potrzebujemy

Eksperci jednoznacznie twierdzą, że myśliwce F-35 odmieniają każdą armię światową, w której się zjawiają – i to samo zapewne zrobią z naszą. Nic dziwnego, że wielu decydentów jest podekscytowanych faktem zakupu tak dobrych maszyn. Na tę chwilę, nic nie wiadomo odnośnie przedłużenia umowy lub zakupu dodatkowych myśliwców – na razie wiemy tylko o wspomnianych 32 samolotach.

Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej, mówi:

Polskie siły powietrzne wchodzą na nowy etap swojego rozwoju. Dołączamy do elitarnego grona państw, które posiadają F-35, a więc samoloty stanowiące swoiste centra dowodzenia, samoloty wyróżniające się interoperacyjnością.

Samoloty F-35 są jedynymi dostępnymi obecnie na rynku produkowanymi seryjnie statkami powietrznymi posiadającymi właściwości “stealth”, które stanowią kluczowy element umożliwiający skuteczną realizację zadań w przypadku konfliktu z przeciwnikiem posiadającym zaawansowane systemy antydostępowe.

F-35 przylecą do Polski w 2026 roku /Fot. Sztab Generalny WP

Myśliwce są efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych licznych podmiotów wywodzących się z państw-uczestników programu Joint Strike Fighter . To uniwersalne platformy dostosowane do realizacji misji rozpoznawczych, prowadzenia walki radioelektronicznej, wsparcia komponentu lądowego czy zwalczania statków powietrznych przeciwnika, zarówno w ramach prowadzonych operacji narodowych, jak i w układzie sojuszniczym.

Warto przypomnieć, że opiewająca na kwotę 4,6 mld dol. umowa dotycząca zakupu 32 myśliwców F-35 dla Sił Powietrznych RP została podpisana 31 stycznia 2020 r. w Dęblinie. Obejmuje ona nie tylko samoloty, ale pełny pakiet logistyczny i szkoleniowy, czyli zapas części zamiennych, sprzęt niezbędny do obsługi naziemnej czy kompleksowe szkolenie personelu.