Rewolucja w przemyśle zbrojeniowym. Żołnierze na froncie będą mieli zupełnie nowe zadania

Podczas wydarzenia zorganizowanego przez Europejską Agencję Obrony (EDA), Rheinmetall zaprezentował nowe rozwiązanie w zakresie mobilnej produkcji części zamiennych do pojazdów wojskowych. Ten projekt zwiastuje przyszłość, w której fabryki na froncie nie będą dziwić nikogo.
Rewolucja w przemyśle zbrojeniowym. Żołnierze na froncie będą mieli zupełnie nowe zadania

Zamiast czekać na części zamienne, wojsko będzie mogło drukować je na bieżąco w swoich bazach przy froncie

Czas walczenia twarzą w twarz minął na dobre po opracowaniu wydajnych broni dystansowych, a rozwój maszyn bojowych sprawił, że tuż przy linii frontu warto mieć nie tylko medyków, ale też inżynierów. Tak jak jedni składają ludzi po kupy, tak drudzy zajmą się uszkodzonymi pojazdami, aby móc szybko zwrócić je ponownie przeciwko wrogowi i to właśnie tych specjalistów chce wesprzeć Rheinmetall swoim wyjątkowym projektem. Mowa o MSF, czyli mobilnej inteligentnej fabryce.

Czytaj też: Ostatnia szansa dowództwa na wojnie. USA mają ulepszony samolot do niszczenia świata

Aktualna koncepcja “fabryk na front” tej niemieckiej firmy składa się z dwóch mobilnych kontenerów transportowych, z czego oba służą w pewnym stopniu do produkowania potrzebnych na bieżąco części z wykorzystaniem przede wszystkim drukarek 3D, mogących wytwarzać elementy z metalu. Przykładowo kontener nazywany mianem biurowego zawiera klimatyzowaną stację roboczą, drukarkę polimerową, ręczny skaner do kontroli jakości oraz przestrzeń magazynową. Z kolei ten produkcyjny wykorzystuje Metrom P7000, a więc 6-osiową maszynę hybrydową, która jest w stanie zarówno drukować nowe części zamienne, jak i poddawać je obróbce końcowej, dzięki wbudowanemu systemowi frezowania CNC.

Czytaj też: Idealny sprzęt do prowadzenia wojny na morzu. Gigant w branży pokazał dwa nowe systemy bojowe

Maszyna może produkować komponenty o maksymalnym rozmiarze na poziomie 700 mm, jeśli idzie o średnicę i 450 mm, kiedy mowa o wysokości. Można stosować w niej wszystkie druty spawalnicze i polimery, a jej szybkość osadzania metalu wynosi do 600 centymetrów sześciennych na godzinę. Jednak to, co ma wyróżniać Mobile Smart Factory od Rheinmetall na tle innych pomysłów tego typu, to integracja z platformą IRIS… o ile dana armia otacza się właśnie produktami Rheinmetall.

Czytaj też: Postrach głębin w wojskowym wydaniu. Oto uzbrojony dron podwodny z Południowej Korei o ogromnym potencjale

Wspierana przez kontenery platforma IRISplatform z obsługą chmury umożliwia w pełni zintegrowane działanie aplikacji IRISwork i IRISfleet z MSF, spełniając standardy bezpieczeństwa IT do poziomu NATO Restricted. Podczas gdy IRISwork zapewnia operatorom i personelowi obsługi technicznej dostęp do dokumentacji technicznej i katalogów części zamiennych, IRISfleet to narzędzie do zarządzania flotą, które dokumentuje instalację konkretnej części drukowanej w konkretnym pojeździe. Z takim zestawem stawiane na bieżąco bazy wojskowe zyskują wysoką autonomię, mogąc przeprowadzać naprawy najcięższego sprzętu samodzielnie i bez potrzeby oczekiwania na dostawę części zamiennych, która nie zawsze może nadejść w porę.

PS – po więcej materiałów najwyższej jakości zapraszamy na Focus Technologie. Subskrybuj nasz nowy kanał na YouTubie!